Aktuality


HOL: nově oplocená studna a kompletní odkazy na informace

přidáno: 14. 5. 2020 13:26, autor: Zita Kazdová   [ aktualizováno 15. 5. 2020 5:43 ]

Začátkem letošního května k nám doputovala pochvala od výletníků v Klánovickém lese za naučnou stezku HOL a zároveň pobídka k dokončení již dříve zamýšleného: Celá lokalita, včetně její dokumentace, je opravdu zážitek. Ale v místě nejvýznačnější památky, studny u zastávky č. 3, jsme byli moc překvapeni - kolem studně se honily děti, slézaly dovnitř a jedna část vyzdění je, zřejmě docela čerstvě, sesutá. Nebylo by možné ji nějak ohradit?

Skutečně, plůtek okolo studny jsme společně s archeology chtěli instalovat ihned po "otevření stezky" v roce 2016, ale neuspěli jsme v tehdejším grantovém řízení Nadace Via. Žádost, kterou jsme podávali, obsahovala ještě návrh na stabilizaci archeologické lokality Litožnice a přesáhla zamýšlený dotační rozsah. Následný příslib od LČR na instalaci ohrádky překryla kůrovcová mela a plůtek se propadnul v prioritách všech zúčastněných, překrytý naléhavějšími úkoly...

Obrátila jsem se tedy po čtyřech letech na tehdejší spolupracovníky - archeology a Lesy ČR - s prosbou o řešení.  A za dva dny jsem od Ing. Zdeňka Žáry, lesního správce Lesů ČR dostala zprávu: PLOT KOLEM STUDNY JE HOTOVÝ...

Děkujeme!!!

Fotku zatím nemám a možná bude přece jen nutný zásah archeologů na odborné vyčištění středověké studny. Ale pracovní dluh z roku 2016 je díky Lesům ČR splněn.

Naučnou stezku Po stopách středověké vesnice HOL vytvořil spolek Újezdský STROM s odbornou pomocí archeologa Mgr. Michala Beránka z dotace státního podniku Lesy ČR v Programu 2020 v období 2014/2015. Slavnostní otevření se konalo v den 700. výročí narození Karla IV., dne 14. května 2016. Naučná stezka je majetkem Lesů ČR.VIRTUÁLNÍ PROCHÁZKAINFOMACE O HOLU

O nápadu, vytváření a slavnostním otevření stezky Po stopách středověké vesnice HOL v Klánovickém lese jsme psali od roku 2014, ze všech informací vybíráme:

Klánovický les má novou naučnou stezku - Po stopách středověké vesnice HOL

Otevření stezky HOL pohledem Újezdského a Klánovického zpravodaje


HOL V POŘADU ČRo:  ČESKO - ZEMĚ NEZNÁMÁ V ROCE 2016
Do povědomí širší veřejnosti se naše stezka v našem lese dostala díky Českému rozhlasu v pořadu Česko - země neznámá. S paní redaktorkou Jolanou Novákovou jsem natočila povídání, ze kterého ona pak udělala svižnou tříminutovou reportáž a zajímavý článek:


HOL TROJROZMĚRNÝ
Po roce od slavnostního "otevření" stezky u příležitosti 700. narozenin císaře a krále Karla IV v roce 2016 dostala středověká vesnice třetí rozměr. V počítačové animaci. Info ze 4.8.2017:

Osada Hol jako živá. Vizualizace zaniklé středověké vsi a obohacení naučné stezky


HOL V POŘADU ČT: Z METROPOLE V ROCE 2019
O Klánovcikém lese s koordinátorkou projektů naučných stezek Újezdského STROMu a revírním Lesů ČR a o HOLu především s archeologem Mgr. Michalem Beránkem natočil sedmiminutový spot pan redaktor Sojka. Součástí oblíbeného pořadu Z metropole na ČT1 se náš příspěvek stal v premiéře v sobotu 14.12.2019:HOL POHLEDEM ARCHEOLOGŮ
Odborné záznamy o HOLu lze doporučit
v informačním systému Praha Archeologická - Zaniklá ves Hol: http://praha-archeologicka.cz/p/241?tgo=83%2C84HOL NA CESTĚ KE KULTURNÍ PAMÁTCE
Hol se péčí archeologů během uplynulých let dostal až do návrhu na kulturní památku. Znamená to, že odbor památkové péče se k němu již nyní bude chovat tak, jako by památkou už byl. V zapsaných archeologických památkách na webu Národního památkového ústavu v Praze zatím ale zůstává v našem lese pouze Tvrz Slavětice (Č. rejstříku 100283): http://archeopraha.cz/pece-o-archeologicke-kulturni-dedictvi/zapsane-archeologicke-pamatky

Naše cesta s HOLem tedy rozhodně nekončí :-)

Zita Kazdová, květen 2020Probíhá poslanecký boj o konec skládek a vstup odpadového hospodářství ČR do 21. století

přidáno: 4. 5. 2020 9:40, autor: Zita Kazdová

Společný tiskový komentář Hnutí DUHA, Greenpeace, o.s. Arnika a Zeleného kruhu

Poslanci podpořili dražší skládkování, ale ne rychlý konec skládek ani pojistku proti dovozu odpadů

středa 29. dubna 2020

Výbor pro životní prostředí dnes hlasoval o pozměňovacích návrzích poslanců a poslankyň k novému zákonu o odpadech. Další pozměňovací návrhy mohou padnout ještě na 2. čtení zákona a návrh se pak znovu před závěrečným hlasováním ve 3. čtení vrátí na výbor.

Nejdůležitější výsledky hlasování:

●  Poslanci výboru podpořili vládní návrh ve věci zvýšení skládkovacích poplatků se slevou pro obce, které ve velké míře třídí odpady.

●  Výbor nepodpořil domácí a komunitní kompostování skrze jejich započítávání do cílů třídění, které navrhovali poslanci Čižinský a Jurečka.


●  Poslanci výboru naopak bohužel většinově odmítli pozitivní návrh poslankyně
Markéty Pekarové Adamové (TOP09), který navrhuje konec skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných odpadů už od roku 2024 (oproti vládnímu návrhu, který jej odsouvá až na rok 2030).


●  Zároveň výbor neodmítl vládní návrh na odstranění důležité pojistky bránící dovozu zahraničních odpadů ke spálení v našich spalovnách
.


Projednávání novely zákona o obalech, kde se jedná i o možnosti zavedení zálohovaných PET lahví a hliníkových plechovek, bylo posunuto na další jednání výboru za 14 dní.


Ivo Kropáček, expert na odpady z Hnutí DUHA, řekl:

“Většina poslanců výboru pro životní prostředí bohužel podpořila skládkování kompostovatelných odpadů až do roku 2030. Naopak pozitivní je, že souhlasí se zvýšením skládkovacích poplatků a třídící slevou pro hodně třídící obce, které navrhuje
ministerstvo životního prostředí. Zdražení skládkování a motivace k třídění odpadů jsou nutným krokem ke zvýšení recyklace u nás.”

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:

“Ekologické organizace, stejně jako drtivá většina veřejnosti, odmítají, aby se jiné země zbavovaly svých odpadů jejich vývozem k nám. Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že i po změně zákona bude mít v ruce dostatečné nástroje, aby dovozu zahraničních odpadků do českých spaloven zamezilo. Budeme pečlivě hlídat, aby dovozu odpadů bránila také státní odpadová politika a aby nebyl povolen žádné spalovně u nás.”

Kontakty:

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, ivo.kropacek@hnutiduha.cz 

Daniel Vondrouš, ředitel, Zelený kruh - asociace ekologických organizací, daniel.vondrous@zelenykruh.cz 

Registrace do "Zažít město jinak 2020" do 20. května

přidáno: 29. 4. 2020 3:37, autor: Zita Kazdová

Zažít město jinak otevřelo registrace

S vírou v sousedské a družné zítřky jsme začali připravovat i 15. ročník slavností Zažít město jinak, které jsou v plánu na sobotu 19. září v rámci Evropského týdne mobility. Dokonce jsme mu ponechali i původní, nyní mnohem více provokativní leitmotif “Nádech pro město”. Oživíte letos i vy svou ulici? Kdy jindy přece! Po tom domácím vězení by to určitě chtělo trochu závlahy pro vztahy s okolím. Dejte nám vědět a my vám se vším důležitým pomůžeme. Zařídíme vám zábor prostranství i propagaci a se vším poradíme. Na vás bude už jen vymyslet náplň dne pro své sousedy a nejlépe rovnou s nimi. Už teď máme kromě 26 loňských i tři úplně nové lokality. Registrujte se na stránkách ZMJ do 20. května.

Auto*Mat

Den Země s Ukliďme 2020: digitální úklid 22. dubna

přidáno: 21. 4. 2020 9:18, autor: Zita KazdováUklízejme jako vždycky - každý sám při procházce. Ukliďme 2020

přidáno: 1. 4. 2020 3:24, autor: Zita Kazdová   [ aktualizováno 1. 4. 2020 3:40 ]

Újezdský STROM respektuje nařízení během pandemie COVID-19.
Respektuje i odvolání hromadných úklidů v rámci kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko 2020.

Zároveň jako vždy vybízí každého k individuální péči o veřejný prostor, včetně posbírání odpadků a nepořádku při procházkách - sami nebo s rodinou.

Do vlastní popelnice se pytel obecního bince jistě vejde, tříděný odpad funguje, viz: https://otevrenenoviny.cz/komunalni-odpad-v-praze-prodlouzeni-stavajicich-opatreni/

Je příjemné užít si uklízení ve společnosti ostatních, je moc fajn dát si po práci buřty a pivo, ale - není to bezpodmínečně nutné. Náš les bez hromadných akcí uklízejí členové STROMu od doby, kdy se sem kdo z nás přistěhoval. Ještě před a také paralelně s organizovanými brigádami. A stejně se chovají i naši sousedé. Díky všem za tuto normální péči o místo, kde žijeme!

Újezdský STROM
březen 2020POZOR! kampaň Ukliďme 2000 formou hromadných akcí se posunuje na podzim

přidáno: 17. 3. 2020 1:28, autor: Zita Kazdová   [ aktualizováno 17. 3. 2020 1:29 ]

Ukliďme svět, ukliďme Česko! Ale až na podzim…

Organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko s politováním oznamují, že úklidové akce naplánované na letošní jaro se z důvodu vyhlášení karantény nemohou v plánovaném rozsahu uskutečnit. Až krize pomine, zdravotní vycházka do přírody přijde vhod a sebrat pár odpadků cestou lze vždycky…

Z TZ ze dne 16.3.2020, celá zpráva v příloze této stránky


 Základní a aktualizované informace z našeho okolí, z České republiky a ze světa
v souvislosti s epidemií a posléze pandemií COVID-19
přinášejí Otevřené noviny pod štítkem
Epidemie-pandemie-koronavirus.


Ukliďme svět, Česko a Klánovický les v sobotu 4. 4. 2020

přidáno: 11. 3. 2020 14:41, autor: Zita Kazdová
Ukliďme 2020 a Újezdský STROM pro Újezdský zpravodaj 3/2020

přidáno: 11. 3. 2020 14:35, autor: Zita Kazdová


Ukliďme 2020!

přidáno: 11. 3. 2020 14:24, autor: Zita Kazdová

Ukliďme svět, ukliďme Česko 2020

Hlavní jarní úklidový den: 4. dubna 2020

Hlavní podzimní úklidový den: 19. září 2020


Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.Rok 2019 s ARNIKOU. Děkujeme!

přidáno: 22. 1. 2020 5:44, autor: Zita Kazdová

"Jaký byl rok 2019 pohledem kampaně Praha – město pro život? "


Metropolitní plán

Proměna vedení radnice na konci roku 2018 přinesla turbulentní změny. Postupně loni dohasínala bouřlivá debata kolem připomínek k Metropolitnímu plánu, který se dostal do fáze vypořádávání připomínek a závazných stanovisek, nicméně i tak se nám povedlo diskusi znovu posílit tím, že jsme na začátku roku zveřejnili právě závazná stanoviska dotčených orgánů státní správy k Metropolitnímu plánu. Některá z nich, hlavně ta Ministerstev kultury a životního prostředí, spolu s odborem ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, byla vůči připravovanému územnímu plánu velmi kritická, a de facto potvrdila naše výtky týkající se ochrany zeleně, památek, výškové regulace i dalších principů nového plánu, které jsme zveřejnili již na jaře 2018.

V kontextu dění kolem Metropolitního plánu i naší předešlé aktivity, kdy jsme za účasti široké skupiny odborníků sestavili kompletní sadu připomínek k obecným principům plánu, kterou pak využily stovky Pražanů při přípravě vlastních připomínek, jsme se několikrát sešli s náměstkem pro územní rozvoj a územní plán Hlaváčkem, který ke společným schůzkám nad principy plánu přizval i odborníky participující na jeho přípravě. Na schůzkách ovšem nebyla nalezena shoda nad zásadními aspekty plánu a schůzky byly ukončeny.

Průběh vyjednávání zástupců magistrátu s dotčenými orgány i městskými částmi sledujeme a těšíme se na vypořádání připomínek jejich i veřejnosti.


Stavební zákon

Významným tématem je pak také tzv. rekodifikace stavebního práva, neboli proměna pravidel výstavby na celostátní úrovni. Mezi největší rizika, která přináší, patří vyloučení dotčených orgánů (jako jsou orgány ochrany přírody nebo památkáři) z povolovacích procesů, resp. zrušení závaznosti jejich stanovisek. Problémů je ovšem mnohem více – od zveřejnění věcného záměru zákona jsme ve spolupráci se Zeleným kruhem téma sledovali, podávali připomínky a spolupracovali s právníky, památkáři i dalšími experty na formulaci nebezpečí, která nová pravidla přinášejí. Připomínky jsme podali i na konci roku k paragrafovému znění zákona, a nadále se k tématu vyjadřujeme a připravujeme podklady pro oponenturu nebezpečným ustanovením, která ohrožují ochranu životního prostředí i památek.


Brownfield Bubny

Jsme také rádi, že jsme se účastnili připomínkování územní studie k největšímu pražskému brownfieldu, Bubnům. Ve spolupráci s AutoMatem, Platformou za sociální bydlení, a také občany z Prahy 7 jsme zformulovali připomínky, kterými chceme návrh upravit k lepšímu s ohledem na míru zastavěnosti, adaptačních schopností lokality na klimatickou změnu a podíl zeleně, i možnosti regulace cen bydlení, které by zde v budoucnu mělo vzniknout.


Analýza bytové sitauace Prahy

Na začátku roku jsme vydali oceňovanou Analýzu bytové situace v Praze, která k dnešnímu dni zaznamenala přes 4 a půl tisíce stažení.


Klimatická změna a udržitelný rozvoj

K tématu klimatické změny ve městech jsme vydali analýz hned několik. Odpověděli jsme na 117 dotazů k rozvoji Prahy, které jste nám adresovali mailem nebo telefonicky. Připravili jsme několik veřejných akcí a seminářů na téma rozvoje měst, adaptace na klimatickou změnu nebo bydlení. Vystoupili jsme na zastupitelstvu i mnoha veřejných akcích, prezentovali jsme naše výstupy na odborných konferencích, jednali jsme s pražskými i místními politiky, vydali jsme přes desítku tiskových zpráv, věnovali se stávajícím změnám územního plánu, i příjezdu monitorovací mise UNESCO do Prahy a závěrům její zprávy.


Naše weby

Vše můžete najít na našich webech zmenyprahy.cz a arnika.org/praha. Jsme rádi, že jsme toho mohli stihnout tolik i díky podpoře mnoha z Vás, kteří nám posílají finanční dary, anebo nás podporujete jinými způsoby.


Program 2020

A co chystáme do budoucna? První polovinu letošního roku chceme věnovat proměně grafické tváře naší kampaně. Přestože značka Praha – město pro život v rámci Arniky funguje již přes deset let, až doteď prakticky neměla vlastní vizuální podobu. Možná jste si již všimli nového loga na našich materiálech. Novým logem ale zdaleka nekončíme. Postupně proměníme a sjednotíme barevnou podobu kampaně, naše mediální platformy (abyste vše v budoucnu našli pod jednotným názvem „Praha – město pro život“), čeká nás proměna webu a přidáme i další kampaňové aktivity, včetně multimediálních novinek.

Nadále budeme sledovat přípravu Metropolitního plánu i rekodifikaci stavebního práva, budeme se věnovat konkrétním problematickým kauzám výstavby (jako je proměna Masarykova nádraží, Bubnů a dalších rozvojových ploch v Praze), bránit ochranu zeleně a prosazovat přizpůsobení Prahy na klimatickou změnu, čeká nás i další průběh kauzy kolem památkové péče a UNESCO, a sledovat budeme i vývoj cen bydlení a prosazovat principy efektivní regulace.

Nejen o tom všem vás budeme samozřejmě informovat na webu, facebooku, v newsletterech i v klasických médiích. Vážíme si Vaší podpory a držme si palce v úsilí o město příznivé k životu, ekologické, a dostupné všem.

Označeno v (štítky)


Arnika.org, 20.1.2020
www.zmenyprahy.cz

1-10 of 508