Aktuality


Rekapitulace Hnutí DUHA půlroční intenzivní práce pro záchranu českých lesů. Práce nekončí, přidejte se!

přidáno: 18. 10. 2018 1:16, autor: Zita Kazdová   [ aktualizováno 18. 10. 2018 1:16 ]

Půl roku kampaně  Hnutí DUHA za záchranu a ozdravění českých lesů  je za námi.

"Je na místě Vám od srdce poděkovat za dosavadní podporu. A byť jsem toho zvládli, často s jazykem na vestě, více než dost, upřímnost je na místě. Lesy v české krajině stále jen stěží odolávají minulým rokům téměř bez deště. Podléhají nemocem a smrkové lesy především kůrovci. Lesníci těží miliony metrů kubických a na kopcích zůstávají holé vyprahlé stráně. To je něco, co bije do očí. Nejen na Severní Moravě, ale i nás v Hnutí DUHA. Čeká nás ještě spousta práce. Jsme rádi, že na ni nejsme sami. Díky." píše Jan Skalník 12.10.2018

Takže:

Co se nám společně za půl roku povedlo?
Nebylo toho zrovna málo:

  1. Díky obrovské veřejné podpoře jsme upozornili média a veřejnost na špatný stav českých lesů, který vybízí k řešení.
  2. Odborníci v Hnutí DUHA ve spolupráci s vědci a lesníky vypracovali a předali Úřadu vlády ČR sadu návrhů “Co dělat, abychom zachránili české lesy”.
  3. I kvůli podpoře od veřejnosti nás Ministerstvo zemědělství vyzvalo, aby se Hnutí DUHA stalo součástí expertní skupiny pro řešení lesní krize. Je to poprvé, co se nám něco podobného povedlo! Skvělé!
  4. Jde nám o opravdovou přeměnu českých lesů. Mobilizovali jsme více jak 1200 lidí spolu s kterými požadujeme více listnáčů a jedlí v nové vyhlášce zákona o lesích. Dobrou vyhlášku dotáhneme v brzké době do konce. Slibujeme.
  5. Pomoct se musí i rukama. Vysévali jsme břízu na Albrechticku a ušetřili tak přes 500 000 Kč. Chcete-li i vy pomoct lesu se po kalamitě rychleji zmátořit vrhněte se s námi do Guerilla forestingu!
  6. Mimo to aktivně prosazujeme komplexní změnu zákona o lesích.

Není toho málo, nemyslíte? Bez Vaší pomoci se však dál neposuneme. Jdete do toho dál s námi? Super, děkujeme. Hnutí DUHAFinanční pomoc

Kampaň stojí a padá na finanční pomoci dárců. Bohužel jich stále není dost. Náklady na kampaň se pohybují v řádech milionů. Slíbil jsem upřímnost, promiňte. Jde o dva miliony ročně. Abychom v záchraně našich lesů mohli pokračovat hodí se nám „každá koruna”. Ideálně měsíčně.

Chci přispětPomoc s propagací

Nemůžete kampaň podpořit finančně? Nevadí! Lesem může pomoct každý. Máte Facebook? Skvělé - pomozte nám kampaň šířit sdílením našich příspěvků. Jsou tam denně. Nemáte facebook, nevadí. Dejte o kampani vědět Vašim přátelům a známým třeba emailem.

Facebook kampaněZpětná vazba ke kampani

Nemáte čas rozesílat a sdílet informace o kampani. Chápu. Udělejte si prosím alespoň pět minut a dejte nám zpětnou vazbu ke kampani samotné. Stačí vyplnit formulář na našem webu. Najdete ho vpravo na každé stránce po kliknutí na červenou záložku "Zpětná vazba k webu a kampani".

Hurá na to


Ohlédnutí za Putováním podzimním Klánovickým lesem v sobotu 13.10.2018

přidáno: 15. 10. 2018 6:41, autor: Zita Kazdová   [ aktualizováno 18. 10. 2018 1:54 ]

První  společná vycházka Klubu přátel historie a přírody Úval a okolí a spolku Újezdský STROM, která se uskutečnila v sobotu 13.10.2018, je za námi. Byla to moc prima akce a povedený den.Sešli jsme se na klánovickém nádraží z Úval, Újezda, Tuklat, Horoušan, Škvorce, Šestajovic i Klánovic a bylo nás na padesát lidí a čtyři psi. Po úvodní fotce následoval hned první výklad o historii naší železnice a naší zastávky a pak už se dlouhý štrůdl odvinul do Klánovického lesa. Trasa vedla nejprve k Lesnímu hřišti, kde Jan Grünwald promluvil o smyslu ochrany lesa a představil místní opeřené obyvatele a paní Lenka Kyselová převyprávěla pohádku o Zvířátkách a Petrovských.
Další zastávka byla na kraji lesa u Nových Jiren u lesní Kaple Panny Marie, s jejíž historií nás seznámil Mgr. Milan Bednář.

Na krásné poutní místo jsem výletníkům dovezla čaj, kafe, újezdská jablka a vinné hrozny z domácí úrody. Byla jsem dotazována na odrůdu jablek, ale nepodařilo se mi ji zjistit. Lahodná červená jablíčka zkrátka pocházejí ze staré jabloně, jejíž jméno je po třech generacích zapomenuto, i když strom zůstává ozdobou zahrady.
Výletníci dále pokračovali směrem ke středověké zaniklé osadě Hol. Než jsme sklidili občerstvení a vyrazili za průvodem, kompletně zmizel ve spleti lesních cest. Výpravu jsme dostihli až na Holi, kde ji zastavila až výkladová přestávka u studny (Jan Psota a geolog Jaroslav Novák) a pak u "vstupu A" (Jan Psota, Mgr. Milan Bednář a Ing. Michael Hartman).

Po delší době jsme tak procházeli nejen vzdálenější kousky "naší " naučné stezky Lesní galerie (http://lesnigalerie.praha21.cz) ale i naučnou stezku "Po stopách středověké vesnice Hol" (http://www.hol.ujezdskystrom.info/), kterou jsme vytvořili a slavnostně otevřeli v roce 2015 u příležitosti oslav 700 let od narození krále a císaře Karla IV.

Kromě spousty pozapomenutých či zcela nových informací jsme zaznamenali, že slavná středověká studna je zanesená sesuvem půdy a naházenými kamínky a v lokalitě se masivně kácejí smrky kvůli likvidaci kůrovce. Při té příležitosti bylo nešťastnou náhodou "pokáceno" i jedno zastavení stezky Hol, oprava je ale již domluvena. Vykácené plochy jsou nyní nově osázeny směsí borovice a dubu - kéž mladé stromečky přežijí letošní suchopár a časem doplní nynější skličující ztráty vzrostlých lesních stromů.


Přeposlední zastávka nás čekala na Štamberku, kde Jan Grünwald krátce promluvil o - v letošním roce zcela vyschlých - typických mokřadech a jejich floře a fauně a upozornil nás též na historii štamberské hájovny a vechtru.Po neuvěřitelných téměř šesti hodinách jsme vycházku zakončili výkladem a rozloučením u Liechtensteinského kamene v zahradě u restaurace Smolík opět na klánovickém/újezdském nádraží.
Počasí bylo stejné jako celé letošní jaro, léto a podzim - slunce, modré nebe bez mráčku, teplo a sucho. V nádherně barevném lese, při příjemném putování a zasvěceném výkladu jsme strávili báječnou sobotu a Honzovi Psotovi a ostatním milým kolegům z Klubu přátel historie a přírody Úval a okolí srdečně děkujeme.


Spolupráce Klubu Úvaly s Újezdským STROMem tak byla ke všeobecné spokojenosti zahájena a akce propojila celý náš mikroregion. I když jsme byli všichni dost ucaprtaní a umluvení, hned jsme se začali domlouvat na další společné akce. Tak se těšme!Foto: Pavel Roušar, Zita Kazdová

Za Újezdský STROM
Zita Kazdová, 15.10.2018Soud potvrdil platnost vloni přijatého zákona o NP

přidáno: 10. 10. 2018 0:37, autor: Zita Kazdová   [ aktualizováno 10. 10. 2018 0:43 ]

"Pamatujete, jak jsme společně v loňském roce prosadili dobrý zákon o ochraně přírody, který změnil pravidla pro české národní parky? Tehdy byl i díky Vaší podpoře schválen!

Zákon záhy napadla skupina jeho odpůrců z řad senátorů u Ústavního soudu. Před čtrnácti dny ústavní soudci definitivně potvrdili, že je zákon bezproblémový, a tak je nejkrásnější příroda našich národních parků v bezpečí.

A mezi námi - v září zákon přinesl své první ovoce! Je již potvrzeno, že národních parcích Podyjí a České Švýcarsko postupně přibude míst, kde bude hospodařit jen příroda. Podobné schvalování nových zón ochrany přírody čeká v příštích měsících také Krkonošský národní park a Šumavu. Právě na Šumavě u toho budeme i my z Hnutí DUHA.

Ze srdce Vám děkuji za podporu, která pomohla lépe chránit českou divokou přírodu. Jsem hrdý, že společně umíme měnit svět i náš život k lepšímu. Před rokem jsme dokázali prakticky nemožné - ochránit národní parky před další výstavbou a těžbou dřeva. Letos jsme se s mými kolegy rozhodli zasadit o záchranu hospodářských lesů před velkými kalamitami a plošným hnutím. Přidalo se k nám již 18 000 lidí, přes 200 dárců a řada vědců a celebrit. Přidejte se i Vy. Společně umíme dosáhnout velkých změn.


PODPOŘÍM KAMPAŇ


Více informací o kampani naleznete na webových stránkách zachranmelesy.cz.

Děkujeme za Vaši dlouhodobou podporu.
Přeji krásné babí léto
Hnutí DUHA, 10.10.2018"


Újezdský STROM a jeho jednotliví členové se do kampaně aktivně zapojili, info na webu najdete při zadání "NP" případně "Šumava" do vyhledávače. Poděkování  všem obětavým a aktivním občanům!

Břehová alej v Hradci Králové: petice může být ukončena díky úsilí občanů. Poděkování panu Jaroslavu Hamáčkovi

přidáno: 8. 10. 2018 6:38, autor: Zita Kazdová

Pan Jaroslav Hamáček z Hradce Králové ukončil petici "Pro zachování alejí a stromů podél našich řek a potoků" https://www.petice24.com/a/59849, k níž jsme se přidali a o jejímž průběhu jsme na webu STROMu informovali od roku 2015 ( např. https://sites.google.com/a/ujezdskystrom.info/strom/aktuality/brehovaalejvhradcikralove-pokracovanivr2016).  Je potěšitelné, že tak mohl pan Hamáček učinit poté, co se situace stabilizovala a díky iniciativě občanů nebylo vykáceno víc stromů, než je nezbytně nutné pro obnovu stromořadí. Což se na začátku petice zdálo jako nedosažitelný cíl...

"Pro mne osobně byla tato kauza obrovskou zkušeností, možností seznámit se a komunikovat s velkým množstvím lidí, kteří jsou ochotni opustit svoji komfortní zónu a postavit se za věc, která nepřináší pouze okamžitý prospěch, ale i významný benefit pro budoucnost. Je pro mne velkou nadějí, že občanská společnost mohla před těmi zhruba pěti lety ovlivnit rozhodování úzké skupinky lidí. Za tu dobu jsme se posunuli, ale mám obavu, zda je to úplně žádaným směrem. Občanská společnost dále živoří a je třeba neustálé ostražitosti a každodenní práce na zachování nejen našich zbytků přírody, ale i demokracie. Současná civilizace se dostala za další bod zlomu a v současné podobě není dlouhodobě udržitelná pro hmotný život na planetě Zemi. Proto je každá myšlenka, slovo a čin velmi důležitá v posouvání prahu udržitelnosti."

Stručné curriculum celého případu:

"Na podzim roku 2013 jsem cestou ze zaměstnání objevil na březích Orlice několik stovek krásných stromů označených oranžovou tečkou určených k rychlému pokácení. Začal jsem zjišťovat informace a mimo jiné jsem se obrátil i na Adama Zárubu jako kontaktní osobu Českého svazu ochránců přírody v Krňovicích. Měl jsem o něm povědomí z dřívější doby jako o člověku, který má velmi kvalitní informace ke káceným dřevinám v Hradci Králové. A jelikož jsem měl obavy z rychlé destrukční akce Povodí Labe, jež bylo dle zjištěných informací správcem těchto našich stromů, založil jsem elektronickou petici „Za zachování alejí a stromů podél našich řek a potoků“. Díky aktivitám Adama Záruby jako zastupitele města a dalších mých přátel se začaly o podezřelé kácení zajímat sdělovací prostředky. Díky tomu petici během několika dnů podepsalo přes 8000 lidí, kterým není osud zbytků přírody ve městě lhostejný. Nakonec se díky spoustě dalších aktivit velkého množství lidí podařilo většinu z 677 stromů zachovat k našemu společnému prospěchu až do dneška. Mezitím bylo v Hradci Králové samozřejmě pokáceno různými „správci“ tisíce jiných stromů – přírodních klimatizací. Já jsem se od té doby začal pravidelně scházet se skupinou lidí okolo Adama Záruby a dalších zastupitelů a podporovatelů „Změny pro Hradec“. Za tu dobu jsem pochopil, že v Hradci Králové prosazuje nadpoloviční většina v současnosti zvolených zastupitelů zájmy úzkých VIP skupin, často s heslem „budou peníze na další volby“. Proto ta kandidatura i několikaletá práce v komisi místní samosprávy na Slezském Předměstí – pro věc skutečně veřejnou."

Ještě jednou děkujeme a panu Hamáčkovi, hradecké aleji podél Orlice i uskupení „Změna pro Hradec", solidárně a velmi rádi držíme palce!
Zita Kazdová za Újezdský STROM

Zátarasy na Jižní spojce a jejich dynamika

přidáno: 8. 10. 2018 6:37, autor: Zita Kazdová   [ aktualizováno 15. 10. 2018 2:43 ]

Při vstupu  na obnovenou pěší cestu Jižní spojka z ulice Staroújezdská se objevily žlutočerné betonové zátarasy. Děkujeme procházejícím za informaci a foto.


O tomto opatření nemáme žádné informace, předpokládáme ale, že zátarasy umístil Úřad MČ P21, neboť městská část je majitelem pozemku. Této domněnce napovídá i článek od Rady MČP21 v Újezdském zpravodaji 9/2018, více na našem webu:
Spolek Újezdský STROM, jako realizátora grantu na obnovení cesty Jižní spojka, úřad ani samospráva MČ P21 o zamýšleném/provedeném opatření neinformovala, ani jej žádným způsobem nekontaktovala.

Možná nějaké info přinese listopadový Újezdský zpravodaj...
ZK, 8.10.2018...dříve než se objevily jakékoli informace ve veřejných zdrojích, vyfotili jsme "změnu stavu" - betonové zátarasy jsou nově postavené napodél, takže se pravděpodobně dá mezi nimi pohodlně projet autem (?!). Upravil je takto úřad MČ, nebo ti, proti nimž byly zřejmě zamýšleny, nebo někdo úplně jiný? Původce a smysl zátaras se tak stává poněkud tajemnější a nepochopitelnější... Vývoj situace budeme dále sledovat.
ZK, 14.10.2018


Újezdský STROM volí občanskou společnost a programy zaměřené na udržitelný život

přidáno: 5. 10. 2018 1:14, autor: Zita Kazdová

Všechny informace, názory a pozvánky ke komunálním a senátním volbám,
které se konají

v pátek 5.10.2018 od 14 do 22 h

a v sobotu 6.10.2018 do 8 do 14h

jsou soustředěny v Otevřených novinách pod štítkem
Volby 2018.

Nereálné představy a volební sliby pohledem právníka. Arnika k volbám v hl.m.Praze

přidáno: 5. 10. 2018 1:03, autor: Zita Kazdová

Dostupné bydlení v Praze? Jen další prázdné sliby

PRAHA, 3.10.2018 – Vyřešení tristní bytové situace v Praze je nejčastějším předvolebním slibem[i] letošních komunálních voleb. Z analýzy programů[ii] vyplývá, že zlepšení bytové situace slibují všechny strany. Arnika upozorňuje, že většina slibů zůstane jen na papíře. K jejich splnění zastupitelé buď nemají pravomoce, nebo by se jednalo o nezákonné zásahy do územních řízení.

Pražany už roky dusí raketově rostoucí nájmy a ceny nemovitostí. Strany se proto předhánějí a slibují, že zlepší nakládání s městským bytovým fondem, změní pravidla pro rekonstrukce a přidělování stávajících bytů nebo ročně postaví tisíce městských bytů. Tahákem mají být i úlevy pro komerční výstavbu soukromých developerů. Možnosti zastupitelů jsou ale velmi omezené. Pražské byty houfně nakupují zahraniční investoři kvůli tržním spekulacím, dnes už vlastní každý pátý[iii]. Developeři nemají ke slevám důvod. Pomohlo by omezení AirBnb[iv] nebo zdanění nevyužívaných bytů[v], které táhnou ceny nahoru. To však Praha sama nezajistí, taková pravidla musí stanovit poslanci.

„Přehlídku nesplnitelných slibů jednoznačně vyhrává zrychlení stavebního řízení. Praha sobě slibuje, že celé řízení nebude trvat víc než dva roky. To není reálné. Zastupitelé do řízení zasahovat nesmí, protože by šlo o korupci. Příčinami dlouhých řízení jsou třeba nekvalitní podklady od developerů. I kdyby se zvýšil počet úředníků nebo jejich platy, samo o sobě to nic nevyřeší. Spory by se jen přesunuly do soudních síní,“ vytýká politikům Vendula Zahumenská, právnička Arniky.

Realističtější jsou dohody města s developery, aby nová výstavba nebyla pro Prahu nevýhodná, jak se už v minulosti stalo[vi]. Například když soukromý investor postaví rozsáhlý bytový komplex, měl by také kompenzovat městu náklady na školky, parky, chodníky, dopravu, vodovody nebo třeba kanalizaci, anebo prodat část bytů městu za režijní náklady. V řadě měst Evropy, třeba v Mnichově[vii], jde o běžnou praxi. Dokonce obce ve Středočeském kraji, jako třeba Říčany[viii], uzavírají dohody běžně a díky tomu mají dostatek prostředků na rozvoj. Kromě toho, že Praha bude vyjednávat s developery, musí také využít svého postavení a přesvědčit příslušná ministerstva, aby smlouvy s investory zakotvila v zákonech. Díky tomu získají samosprávy mnohem silnější pozici. Na tom se shodují prakticky všechny strany až na ODS, v jejímž programu téma zcela chybí.

„Zarážející je, že spousta volebních programů opomíjí dopracování Metropolitního plánu. Podle zásadního dokumentu se v Praze bude řídit prakticky všechna výstavba v Praze. Ostatně o jeho osudu budou noví zastupitelé sami rozhodovat[ix]. Přijetí progresivního územního plánu v souladu se strategickými dokumenty je navíc jedním ze sedmi doporučení k udržitelnému rozvoji[x], které Arnika pro nově zvolené zastupitele připravila,“ uzavírá Zahumenská.


Poznámky pro editory

[i] To nejzajímavější k územnímu plánování, životnímu prostředí, dobré veřejné správě a účasti občanů na rozhodování z volebních programů politických stran a  hnutí:

www.zmenyprahy.cz/volby-2018/programy-politickych-stran  

[vi] TZ Arniky: Praha ustoupila zájmům Penty. Vzdala se tak vlivu na podobu Masarykova nádraží

www.arnika.org/praha-ustoupila-zajmum-penty-vzdala-se-tak-vlivu-na-podobu-masarykova-nadrazi

[vii] Prezentace Ing. et Ing. Elišky Vejchodské, Ph. D. ze semináře Arniky s názvem Obce a smlouvy s investory: „Pohled ekonoma na smlouvy o rozvoji území“:

www.issuu.com/arnika.org/docs/arnika_pohled_20ekonoma_20na_20smlo

[viii] info.ricany.cz: PŘÍSPĚVEK NA INFRASTRUKTURU MĚSTA ŘÍČANY PODLE NOVÉ VYHLÁŠKY:

www.info.ricany.cz/mesto/prispevek-na-infrastrukturu-mesta-ricany-podle-nove-vyhlasky

[ix] TZ Arniky: Zastupitelům Prahy hrozí za Metropolitní plán soud a náhrada vzniklých škod, upozorňuje Arnika

www.arnika.org/zastupitelum-prahy-hrozi-za-metropolitni-plan-soud-a-nahrada-vzniklych-skod-upozornuje-arnika

Ing. Jiří Kaňa
Arnika │ Tiskový mluvčí
Dělnická 541/13, 170 00 Praha 7
+420 606 727 942 │ jiri.kana@arnika.org
Chráníme naše životní prostředí │ www.arnika.org

TZ Arniky k anketě "Klimatizace Prahy". Vyhrála (naše) Rokytka :-)

přidáno: 5. 10. 2018 0:52, autor: Zita Kazdová   [ aktualizováno 5. 10. 2018 0:54 ]

Nejúčinnější klimatizace Prahy? V anketě zvítězily meandry Rokytky

PRAHA , 2.10.2018– Anketa pořádaná spolkem Arnika o nejlepší způsob, který chrání Prahu a obyvatele před extrémním vedrem a suchem, zná své vítěze. Nejvyšší počet hlasů i pozornost odborné poroty[i] získal obnovený tok Rokytky v Hloubětíně. Oblíbenou klimatizací jsou pro Pražany také park ve Stromovce a Kinského zahrada.

Přílohou tiskové zprávy jsou fotografie vítězných lokalit. Autorem fotografií je Petr Zewlakk Vrabec.

Mezi parky, zelenými střechami, fasádami, pítky a kašnami[ii] jsou meandry Rokytky doslova unikátním řešení, které od Pražanů získalo 98 hlasů. Regulované vybetonované koryto doznalo změn před čtyřmi lety a nahradil jej přirozenější meandrující tok, který umožňuje rozliv vody do louky. Jednak má zabránit ničivým povodním během přívalových dešťů, zároveň pomáhá zadržet vodu v okolí, která odpařováním ochlazuje vzduch.

„Ve většině měst je velice nízká propustnost povrchů, dešťová voda je odvedena kanalizací a dále se nevyužívá. Voda je přitom nezbytná k tomu, aby fungovaly přírodní klimatizační jednotky. Právě proto za mě vítězí meandry Rokytky,“ říká člen odborné poroty ankety Adam Vizina z Národního ústavu vodohospodářského.

Lidé na druhém a třetím místě zvolili oblíbené parky ve Stromovce se 47 hlasy a Kinského zahradu se 42 hlasy. Oba parky ukrývají řadu zelených zákoutí, vzrostlé stromy a vodní prvky. Najdeme tam také pítka pro uhašení žízně a lavičky pro odpočinek.

„Anketou jsme chtěli Prahu i její obyvatele inspirovat, jak dále usnadnit život v rozpálené metropoli. Zajímavé je, že Pražané oceňují i nápady mimo obydlené centrum, a uvědomují si, jak důležitá jsou opatření v krajině. Proto nás vítězství meandrů Rokytky mile překvapilo,“ dodává Václav Orcígr z Arniky.

Anketu, do které se zapojilo 747 lidí, vyhlásila Arnika v červenci letošního roku. Pražané a tříčlenná odborná porota následně vybírali z celkem 62 řešení v průběhu léta až do konce září. Odbornou porotu tvořili Adam Vizina z Národního ústavu vodohospodářského, Josef Patočka z hnutí Limity jsme my a Bohuslav Binka z Masarykovy univerzity. Fotografie klimatizačních jednotek Prahy, jejichž autorem je Petr Zewlakk Vrabec, Arnika představila na výstavě v rámci festivalu Vzpurná Praha[iii] na konci září 2018.[ii] Přehled lokalit soutěžících v anketě:

www.zmenyprahy.cz/klimatizace 

[iii] Více o festivalu Vzpurná Praha:

www.facebook.com/events/1846590878765374/


Ing. Jiří Kaňa
Arnika │ Tiskový mluvčí
Dělnická 541/13, 170 00 Praha 7
+420 606 727 942 │ jiri.kana@arnika.org
Chráníme naše životní prostředí │ www.arnika.orgSpolkový příspěvek Újezdského STROMu v ÚZ 10/2018 - poděkování spolupracovníkům a aktivním spoluobčanům

přidáno: 3. 10. 2018 2:54, autor: Zita Kazdová

Zdroj: Újezdský zpravodaj 10/2018

1-10 of 400