Pro média‎ > ‎Napsali o nás‎ > ‎

Klánovice se kvůli golfu kácet nebudou, Mladá fronta DNES

přidáno: 27. 6. 2011 14:11, autor: správce Webu
24.6.2011    Praha

Zastupitelé Prahy udělali přelomový krok v letitém sporu o golf v klánovickém lese. Chtějí projekt zastavit. Investor se zlobí a hrozí mnohamilionovou žalobou.

PRAHA Chceme, aby klánovický les zůstal lesem. Tak se včera usnesli pražští zastupitelé. A ačkoli tahle věta nepůsobí nijak překvapivě, její obsah je přelomový. Pro obyvatele Klánovic totiž znamená, že vyhrávají vleklý boj proti investorovi, který chtěl v lese kácet, aby tu mohl otevřít golfové hřiště.
    Podstatou letitého sporu je územní plán, který nyní umožňuje využít část hvozdů pro výstavbu golfového hřiště. Politici však včera rozhodli, že územní plán změní tak, aby se tu v budoucnu stavět nemohlo. Zatím jde o první krok, definitivně může Praha projekt zarazit až za několik měsíců, kdy bude změna plánu hotová.
    Naštvaný investor na zprávu zareagoval prakticky ihned. A hrozí žalobou, v níž by po magistrátu vymáhal desítky milionů korun. „Do obnovy historické klubovny a golfového areálu jsme dali desítky milionů. Pokud zastupitelé politickým rozhodnutím v době, kdy už běží územní řízení, investici zmaří, budeme se bránit,“ varovala místopředsedkyně představenstva firmy Forest Golf Resort Praha Monika Bažantová.

O radosti a „veletoči“

Podle starosty Újezda nad Lesy Pavla Roušara je jejich úspěch spravedlivý. „Jsme rádi, že politici dali přednost lesu před golfem,“ podotkl potěšeně. Ale na začátku jednání zastupitelů tak dobrou náladu neměl. Původně totiž náměstek primátora Josef Nosek (ODS) návrh na zadání změny územního plánu v Klánovicích vyškrtl z programu. Proti tomu semezi jeho kolegy zvedla vlna nevole. Mnozí přitom v kuloárech argumentovali tím, že musí jednat rychle, nebo investor začne les kácet ještě letos v létě. „Tak rychlé by to patrně nebylo,“ poznamenala Bažantová. A upřesnila, že projekt golfu kvůli protestům lidí zmenšili z osmnácti jamek na devět. Pak by museli porazit „jen“ asi osm hektarů lesa.
    Jak je vidět ze začátku příběhu z Klánovic, náměstek Nosek nakonec ustoupil. „Veletoč“ vysvětlil tím, že měl obavy z toho, že firma bude chtít po Praze odškodné a ušlý zisk. „Chtěl jsem předejít problémům a projednat celou věc s právníky,“ řekl.
Comments