Pro média‎ > ‎Napsali o nás‎ > ‎

Z Občanského zpravodaje pro Prahu 14

přidáno: 4. 3. 2013 15:55, autor: Zita Kazdová

9 článků mapující hisorii les X golf 2007-2009 z http://www.praha14jinak.cz/clanky/Golf-Resort

Děkujeme Občanskému zpravodaji pro Prahu 14 :-)http://www.praha14jinak.cz/_d/clanek_20070704_golf_klanovice.html
Golf versus Klánovice

Zdroj: Regionální mutace Mladá fronta DNES - Praha - 4.7.2007

Lesy ČR náhle se stavbou hřiště souhlasí * Od ekologů přišly dva rozdílné dopisy

Klánovice - "Falešný" dopis a záhadné změny názoru se objevují nad Klánovickým lesem. Soukromý investor zde chce postavit golfové hřiště a potřebuje vykácet část lesa. Proti tomu je velká část místních.

Spor se přitom táhne už dvanáct let a období klidu zbraní střídá halasné troubení do útoku. Zastánci hřiště se odvolávají na prvorepublikovou tradici a slibují otevřený areál přístupný široké veřejnosti. A k tomu navíc pracovní příležitosti pro místní.

Odpůrci si zase jako argument berou stromy, které by stavbě musely ustoupit, bojí se velikosti celého areálu a odvolávají se na veřejné mínění. "Antigolfisté" tu vyhráli poslední komunální volby. Jak to tak bývá, důležité boje se odehrávají v "generálních štábech" - posílají se tiskové zprávy a dopisy, zpracovávají se posudky...

V dubnu chtěli les zachovat, v květnu už byli pro golf

Jednou z klíčových postav je zřejmě generální ředitel Lesů ČR Jiří Holický. Firma, kterou vede, se totiž o stromy v Klánovicích stará.

Ještě v dubnu uklidňoval Klánovické, že "naším zájmem, ale i povinností je zachovat les... Předmětné lesní pozemky nehodláme prodat ani pronajmout." Ale o měsíc později napsal (mimo jiné primátoru Pavlu Bémovi), že "Lesy České republiky podporují naplnění rekreační funkce tohoto území."

Navíc je ochotný pronajmout pozemky na golfové hřiště a vykácet stromy, pokud investor uspěje při územním a správním rozhodování. Jinak řečeno: dostane všechna potřebná povolení a razítka. Proč změnil Holický názor a provedl podle mnohých obrat o 180 stupňů? Nebo to obrat není a věc má nějaké vysvětlení?

Na čtyři otázky, které mu MF DNES zaslala, stačila šéfovi lesů jedna věta, kterou vzkázal přes svou asistentku: "Celá záležitost je v jednání a o jeho výsledku vás budeme informovat."

Záhadný dopis

Firmou, která chce navázat na prvorepublikovou golfovou tradici v Klánovicích, je Forest Golf Resort Praha. V jejím sídle v centru Prahy se mohli na jaře radovat. Přišel jim dopis od Českého svazu ochránců přírody, ve kterém ekologové souhlasili s výstavbou hřiště.

Jde už o další těžko pochopitelný zvrat - ochránci přírody dosud golfové hřiště odmítali. Dopis však záhy dostal trhliny. Když se o něm dozvěděl šéf svazu ochránců přírody Libor Ambrozek, pokoušely se o něj mrákoty. O změně stanoviska totiž nic nevěděl. "Už můj předchůdce v čele svazu poslal společnosti Forest Golf Resort zamítavé stanovisko," řekl Ambrozek.

Nakonec se přišlo na to, kdo dopis poslal. Dva týdny před odchodem z Českého svazu ochránců přírody ho napsal vedoucí kanceláře této organizace Martin Dušek. "Martin Dušek neměl žádné oprávnění něco posílat," vysvětlil Ambrozek, který tvrdí, že poslal firmě Forest Golf Resort další dopis. V něm postoj své organizace uvedl na pravou míru: odmítá stavbu hřiště a hlavně se distancuje od Duškovy akce.

"Žádný dopis jsme nedostali a pro nás je rozhodující ten ze 16. května podepsaný šéfem kanceláře ČSOP Martinem Duškem. Pokud dostaneme nějaký další, budeme to řešit," řekla místopředsedkyně představenstva Forest Golf Resort Praha Monika Bažantová.

Do boje už vyrazily i šiky odpůrců hřiště - klánovická radnice požaduje po magistrátu změnu územního plánu. Místo rekreační a sportovní zóny chce zakreslit do mapy pozemky, na kterých má hřiště stát, jako lesní půdu. Pak by vybudování hřiště bylo nadlouho nemožné.

"Do lesa golfové hřiště nepatří a v okruhu několika kilometrů je dostatečný počet hřišť," vysvětluje starosta Klánovic Ladislav Hrabal.

"My máme odborná stanoviska, která popírají, že bychom ničili Klánovický les. Pro nás jsou rozhodující odbornost a zákonné postupy," říká Bažantová. Zlom podle ní nastal v roce 2005, do té doby radnice areál podporovala a najednou ze dne na den změnili zástupci Klánovic svůj postoj.

A tak se zřejmě rozhodne v září. Až budou pražští zastupitelé o změně územního plánu hlasovat, budou mít v ruce dva dopisy Jiřího Holického a dva Českého svazu ochránců přírody se zcela odlišnými stanovisky. A k tomu ještě petici Klánovických proti hřišti a petici společnosti Forest Golf Resort Praha pro hřiště. Rozhodnout spor už budou muset sami.

***

Hádají se o les

Forest Golf Resort Praha chce v Klánovickém lese postavit golfové hřiště. Kvůli tomu potřebuje vykácet část stromů. Odpůrci hřiště tvrdí, že areál hřiště zasáhne i do chráněné oblasti Natura v lese. To investor odmítá, v ruce má posudky, které tvrdí, že hřiště nebude mít negativní vliv na chráněnou oblast.http://www.praha14jinak.cz/clanky/Klanovice-chceme-les-ne-golf.html

23.07.2007, kategorie: Golf Resort
Klánovice: chceme les, ne golf
Klánovický les, největší souvislá lesní plocha v Praze, je ohrožen kácením. Za tímto plánem stojí projekt skupiny podnikatelů, kteří na jeho místě hodlají vybudovat golfové hřiště. Na záchranu lesa uspořádala skupina mládeže nazvaná Klánovický soul happening, který vtipnou formou seznámil přítomné občany s vývojem situace. Akce se zúčastnilo více jak 200 osob.
Dne 19. 7. 2007 se v přeplněném sálu Kulturního centra Beseda uskutečnilo setkání, na kterém promluvili starosta městské části Praha-Klánovice Ladislav Hrabal, zastupitelka hl. m. Prahy Eva Tylová, pracovník České inspekce životního prostředí Karel Kerouš a předseda klánovické kulturní komise Giuseppe Maiello. Večer uváděl moderátor TV Nova Karel Voříšek.


06.08.2007, kategorie: Golf Resort
Odpůrci golfového hřiště v Klánovicích uspořádali happening
Odpůrci záměru vystavět v Klánovickém lese na okraji Prahy golfové hřiště se 4.8.2007 sešli v Klánovicích na happeningu, jímž chtěli opětovně vyjádřit nesouhlas s plánem vykácet 16 hektarů lesa kvůli golfu. Během šesti hodin trvání akce se na ní podle pořadatelů vystřídaly asi tři stovky lidí. Odpůrci výstavby hřiště plánují další demonstraci na pondělí 6. září v 17:00 před budovou pražského magistrátu, kde chtějí pro své záměry získat také podporu primátora Pavla Béma (ODS).06.09.2007, kategorie: Golf Resort
Demonstrace za klánovický les přilákala stovky lidí

Staré Město - Stovky lidí včera v podvečer přišly před budovu pražského magistrátu na Mariánském náměstí vyjádřit nesouhlas s kácením stromů v Klánovickém lese. Protestem chtěly zabránit, aby zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo změnu územního plánu, která by umožnila na přibližně patnácti hektarech lesa vybudovat devítijamkové golfové hřiště.
Nesouhlas lidé z Úval, Újezdu nad Lesy i Klánovic dávali najevo transparenty. Na náměstí se sešli s nápisy Nechte les lesu, Milujeme les nebo Nejsme blbci, chceme les. Podporu vyjádřili také hlasitým pískáním, tričky nebo plackami připíchnutými na oblečení.

Čistý vzduch i množství hub

Demonstranty neodradilo ani špatné počasí. „Nechci, aby káceli stromy, protože les je život,“ uvedla jedna z účastnic, Marie Prokopová z Klánovic. „Jde o jedinečné místo, kam chodíme kvůli čistému vzduchu a houbám,“ dodala za další klánovické občany Helena Menclová. „Žiji v Klánovicích 47 let a teď máme přijít o les kvůli někomu, kdo se chce obohatit?“ ptala se Jiřina Jarošová. Odpověď jí zřejmě dá až zastupitelstvo hlavního města Prahy, které zasedá 20. září.

Nejsme blbci, tvrdili protestující

Vyvrcholením akce mělo být předání otevřeného dopisu účastníků demonstrace primátorovi Prahy Pavlu Bémovi. To bylo nakonec jen symbolické, neboť Pavel Bém se i přes pozvání pořadatelů na akci nedostavil, protože byl na výjezdním zasedání. Jediný, kdo zastupoval město, byl radní Petr Štěpánek (SZ). „Stůl máme na radnici čistý, od nás žádné povolení nikdo na stavbu hřiště nedostal,“ hájil se včera na pódiu Štěpánek, který podpořil demonstrující.

Shromáždění bylo poklidné

Demonstrace trvala od 17 do 18.45 hodin. Na pódiu se za tu dobu vystřídali řečníci zastupující radnice zainteresovaných obcí, politické strany, občanská sdružení i příznivci klánovického lesa z umělecké a sportovní oblasti. Na shromáždění dohlíželi městští policisté, ale protestní akce se obešla bez konfliktů.

Plné znění Otevřeného dopisu si můžete přečíst zde.

Zdroj: Pražský deník | 7.9.2007 | rubrika: Z metropole | strana: 2 | autor: HANA VÁLKOVÁ

Demonstrace za Klánovický les  na Mariánském náměstíDemonstrace za Klánovický les  na Mariánském náměstí


Stovky lidí protestovaly proti golfu v Klánovickém lese

Odpůrci výstavby golfového hřiště v Klánovickém lese dnes v podvečer protestovali před pražským magistrátem na Mariánském náměstí. Dvouhodinové demonstrace se zúčastnilo zhruba pět stovek lidí. Přinesli motorové pily, bubny, píšťalky a transparenty. Na nich například stálo "Golfové hole nám vzduch nevyčistí", "Nejsme blbci, chceme les" nebo "Nekácejte stromy, jsou naše plíce". Podpořit je přišel také radní Petr Štěpánek, poslankyně Kateřina Jacques (oba SZ) nebo folkař Jiří Dědeček.

"Priorita je zcela zjevná - zachovat celistvost lesa," řekl Štěpánek. "Už jenom poučení z orkánu Kyrill bylo, že škody v lesích byly tam, kde byl les otevřen, kde nebyl celistvý," dodal radní. Klánovičtí chtějí protestem dosáhnout změny územního plánu. Požadují, aby v něm byl les zanesen jako lesní porost místo současného zařazení do rekreačních a sportovních ploch. Po změně by už vybudování hřiště nebylo možné.

Štěpánek i Strana zelených změnu prý podpoří. Radní také vyzval Pražany, aby oslovili své zastupitele, aby i oni přidali svůj hlas. Zároveň vyloučil, že by klíčové hlasování bylo na programu nejbližšího zasedání zastupitelstva. "Vidím to v horizontu šesti měsíců," řekl.

Demonstrace za Klánoviský les - foto:Eva Kořínková

Golfové hřiště chce v Klánovicích vybudovat společnost Forest Golf Resort Praha (FGRP). "Forest Golf si nevymyslel územní plán, ten takový byl a s tím do toho vstupoval," řekl dnes ČTK Ondřej Vaněk z FGRP. Projekt byl podle něj schválen při posuzování vlivu na životní prostředí. "Druhá strana nemá žádné studie o tom, že les bude ničen," sdělil Vaněk. Se změnou územního plánu nesouhlasí také občanské sdružení Pro-Golf 2005. Les by podle nich pak mohli využívat myslivci a ohrožovat návštěvníky střelbou.

Golfové hřiště s devíti jamkami by podle plánu společnosti FGRP mělo být na 16 hektarech Klánovického lesa. "Představuje to zhruba 1,3 procenta z celkové plochy Klánovického lesa. Nejedná se tedy o likvidaci pětiny lesa, jak říkají odpůrci lesa," stojí v prohlášení sdružení Pro-Golf. Místní obyvatelé se ale bojí, že to bude pouze začátek a že společnost hodlá v lese vybudovat i další stavby a hřiště. FGRP, která chce tímto krokem obnovit prvorepublikovou golfovou tradici, to popírá.

Starosta Klánovic Ladislav Hrabal na dnešní protestní akci opět zdůraznil, že obec není proti golfu. Už dříve řekl, že starosta sousedních Úval nabídl investorovi jiné pozemky, kde je nyní pole. "Žádný seriozní návrh nepřišel," řekl naopak Vaněk.

Klánovický les je součástí Přírodního parku Klánovický les - Čihadla. Má rozlohu 900 hektarů. Žije v něm řada vzácných rostlin a živočichů.

ČTK16.06.2008, kategorie: Golf Resort
Magistrát stavbě golfového hřiště nezabrání

Radní neschválili změnu v územním plánu. Obyvatelé Klánovic poslali otevřený dopis předsedovi Senátu. Stromy, nebo golfový green? O tom, co v Klánovickém lese nakonec bude, teď rozhodují úřady. Magistrát, který by mohl změnou územního plánu celou akci zarazit, ovšem dává ruce pryč. Golfové hřiště na území lesa v Klánovicích je stále blíže realitě. Vlastník pozemků, společnost Lesy České republiky (LČR), podepsal s investorskou firmou Forest Golf Resort Praha smlouvu o smlouvě budoucí, která stanovuje nájemní podmínky. Nic tedy nestojí v cestě tomu, aby společnost požádala o územní rozhodnutí.


15.07.2008, kategorie: Golf Resort
Závěr EIA k záměru "Výstavba golfového hřiště Praha - Klánovice"

Na základě zjišťovacího řízení Ministerstvo životního prostředí dospělo k závěru, že záměr "Výstavba golfového hřiště Praha - Klánovice" má významný vliv na životní prostředí a s ohledem na jeho velikost bude dále posuzován podle zákona 100/2001 Sb. Kromě mnoha nesouhlasných podání přijatých, v průběhu zjišťovacího řízení, v tištěné podobě přijalo Ministerstvo životního prostředí také elektronická podání prostřednictvím elektronické pošty. Elektronických podání bylo cca 1430 z velké většiny obsahovaly nesouhlas.
http://www.praha14jinak.cz/clanky/Klanovicti-znovu-v-akci-Proti-golfu-za-les.html

Klánovičtí znovu v akci. Proti golfu, za les

Klánovice - „Nedáme les pro pár cest“ nebo „Zvířata do boje, golfisti do hnoje,“ znělo včera hlavní ulicí v Klánovicích, kudy včera procházel protestní průvod stovky rozhněvaných lidí.
Po delší době se tu totiž sešli odpůrci výstavby devítijamkového golfového hřiště. Protestují už roky. Nyní chtějí jedno: vyhlášení referenda, jenž by mohlo zabránit vykácení několika stovek stromů na 8,5 hektarovém území.
-----------------------------------------------------------------------

celý článek Pražský deník 5.5.2009 http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/klanovicti-znovu-v-akci-proti-golfu-za-les20090504.html
Fotografie z demonstrace za konání referenda v Praze - Klánovicích, které by rozhodlo, zda má místní les ustoupit golfovému hřišti
http://praha.zeleni.cz/12997/clanek/obcane-zadali-referendum-o-klanovickem-lese/

Výměna na radnici

Bývalého starostu a hlasitého odpůrce greenu Ladislava Hrabala (nez., ve volbách do senátu kandidoval za SZ) z vedení obce zastupitelé začátkem roku odvolali. A současný starosta Jaroslav Losert (nez.) hodlá revokovat snahy o změny územního plánu, které dávaly golfu červenou.

„Referendum je jednou z možností, jak plánům zabránit. Někteří zdejší politici zvažují výstavbu lesního hřiště podpořit, odklánějí se od volebních slibů, které občanům dali a na základě kterých byli do zastupitelstva obce zvoleni,“ tvrdí Pavel Roušar z občanského sdružení Újezdský Strom. Ten také vyzval, aby zastupitelé do výsledků referenda o golfu nerozhodovali.

Rozhodne referendum?

I když se zdejším aktvistům podaří šest set podpisů potřebných pro vyhlášení referenda shromáždit, nemají vyhráno. Jak Deníku v minulém týdnu řekl politolog Giosseppe Maiello, ne golfu by musela k urnám přijít říct víc jak třetina místních obyvatel. Ani pak ale není zajištěno jejich stoprocentní vyslyšení.

„Úřad by měl hlas lidu respektovat, ale bohužel český systém je takový, že i když by vedení obce referendum nevzalo v potaz, porušilo by sice zákon, ale postih by nedostalo,“ vysvětlil Maiello s tím, že by to byla od úřadu drzost a doufá, že se v Klánovicích nic podobného nestane.

Starosta změnil názor

Starosta Jaroslav Losert skandujícím obyvatelům přislíbil, že žádné kroky pro golf do vyhlášení referenda neučiní a až se bude o budoucnosti hřiště rozhodovat, zdrží se hlasování.
„Změnil jsem názor, ale nestojí za tím vedení ODS a ani jsem nedostal žádné úplatky,“ bránil se starosta. Ještě před rokem a půl otevřeně hlásal, že je důrazně proti kácení stromů.
„Pokud by se vyhlásilo referendum, myslím, že by ho většina lidí podpořila. Já nemám v Klánovicích trvalé bydliště, ale jinak jsem také proti golfu,“ řekla Deníku jedna z obyvatelek Vlaďka Střenková.

Golf v rezervaci

Podle územního řízení chce firma Forest Golf vybudovat v části lesa devítijamkové hřiště v místech, kde bylo původní hřiště mezi lety 1938 až 1952. Od té doby však byla tato oblast vyhlášena přírodní rezervací, parkem i evropsky významnou lokalitou a investor musí v řízení dopadu na životní prostředí prokázat, že projekt nekoliduje s podmínkami ochrany těchto lokalit.
Aktivisté už uspořádali za celistvost lesa několik happeningů, demonstrovali před pražským magistrátem a dokonce v lese sloužili i mši za jeho zachování. Monika Bažantová, která je v představenstvu Forest golfu, však celou akci považuje za politickou propagaci. „Je to reklama Strany zelených. Je to víceméně pořád stejné. Zelení proti golfu brojili vždy před volbami. Ať už se jednalo o komunální, senátní a teď i ty do Evropského parlamentu,“ sdělila.

Smlouva o smlouvě budoucí

Lesy České republiky k celé kauze zaujímají neutrální postoj. Pozemky firmě nepronajaly, ale současně loni uzavřely s Forest golfem smlouvu o smlouvě budoucí nájemní, což znamená, že o záměru mohou a musí rozhodnout příslušné správní úřady. „To stále platí. Lesy ČR nejsou správním orgánem oprávněným rozhodnout, zda se projekt tohoto typu může nebo nemůže uskutečnit,“ vysvětlila včera Eva Kijonková, jež mediálně zastupuje Lesy ČR.
Budoucností lesa by se mělo klánovické zastupitelstvo zabývat na příštím zasedání. To je plánováno na červen.03.10.2009, autor: KOK, kategorie: Golf Resort
Nenechávejte svůj strom bez dohledu... nebo zmizí!

Pod tímto názvem pořádá strana Zelených v Klánovicích a v Újezdě nad Lesy ve spolupráci se sdružením Arnika, Občanským sdružením za Klánovický les, občanským sdružením Újezdský STROM a časopisem ČAS pro Klánovice výstavu fotografií a příběhů pražských stromů.

Vernisáž výstavy zahájí světoznámá mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková. Výstava bude zahájena v sobotu 3. října 2009 v Kulturním centru Beseda v Klánovicích. Od 15 hodin program pro děti, 16.30 pak zahájení vernisáže.03.10.2009, autor: KOK, kategorie: Golf Resort
Jak dopadlo připomínkování dokumentace EIA k záměru výstavby golfového hřiště v Klánovickém lese?

Investor předložil ministerstvu svojí projektovou dokumentaci, kterou v minulých měsících mohla připomínkovat odborná veřejnost, různé instituce, ale i ostatní občané. Jak tedy připomínky vyzněly? Jednoznačně! Jednoznačně pro les, i z pouhého počtu kladných a záporných podání.

Celkem bylo zasláno 1172 připomínek. Třicettři vyjádření souhlasilo s předloženou dokumentací a tedy s realizací záměru a 1138 stanovisek bylo nesouhlasných. Lesy ČR, které v minulosti investorovi významně přispěli k vidině realizace golfového areálu podpisem smlouvy o smlouvě budoucí na pronájem až 130 ha lesa, zaslaly vyjádření, které nešlo svým vyzněním jednoznačně zařadit. Naopak Ministerstvo zemědělství, kam přešel Ing. Novák z původního postu generálního ředitele Lesů ČR (a který smlouvu s investorem podepisoval) na post náměstka ministra, zcela změnilo svůj postoj k výstavbě golfového areálu. Negativní postoj z předešlého připomínkování záměru projektu, nyní přebilo stanoviskem souhlasným.

Děkujeme Občanskému zpravodaji pro Prahu 14 :-)

Comments