Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Magistrát konečně rozhodne o zachování celistvosti Klánovického lesa

přidáno: 20. 6. 2011 15:11, autor: správce Webu   [ aktualizováno 21. 6. 2011 4:29 ]
Tisková zpráva sdružení Újezdský STROM a OSZKL.
Praha 21.06.2011

Občanská sdružení dvou  pražských městských části zabývající se ochranou přírody a krajiny v sousedství  Klánovického lesa vítají, že zastupitelé Magistrátu hlavního města Prahy (HMP) po letech odkladů projednají dne 23.6. změnu územního plánu, která má ochránit celistvost Klánovického lesa,  a v jeho západní části i existující rezervaci.

Jde o změnu územního plánu hlavního města Prahy, která představuje převod funkčního využití západní části Klánovického lesa z  označení SO2 (pro golf), zpět na původní LR (lesní porost).

Označení SO2 (vyhrazení ploch pro golf)  do územního plánu prosadili developeři golfu koncem minulého století.   To dnes umožňuje na ploše 82,5 ha Klánovického lesa i v rezervaci budovat golf, výjimečně přípustné je dokonce stavět služební byty, obchodní zařízení, prodejní plochy a další objekty pro uspokojení potřeb území vymezeného danou funkcí. 

Žádost o změnu a ochranu lesa podaly Klánovice již koncem roku 2005. V roce 2010 se ve věci určení funkce lesních pozemků v rámci územního plánu konalo i místní referendum, které požadavek opět  jednoznačně  potvrdilo. Žádost podpořila také MČ Praha21 – Újezd nad Lesy.  Zastupitelstvo Magistrátu HMP však dosud rozhodnutí  stále odsouvalo.

Návrh na změnu Z 1733/07 je posouzen a doporučen Útvarem rozvoje hlavního města Prahy (URM). Věříme, že se zastupitelé budou řídit  doporučením URM i hlasy místních občanů a městských částí.

Občanská sdružení za Klánovický les (OSZKL) a Újezdský STROM spolu se zastupitelstvem MČ Praha- Klánovice a veřejností se celá ta dlouhá léta se snažila Magistrát HMP přesvědčit, že území Klánovického lesa je nesmírně přírodovědecky cenné a zabránit případné devastaci tohoto území.
Přírodovědeckou hodnotu tohoto území dokládá řada zveřejněných dlouhodobých výzkumů.

Cennost území zvyšuje i celková rozloha tohoto největšího lesního komplexu (cca 1000 ha), která
poskytuje vzácné floře a fauně nezbytnou ochranu a klid k vývoji.

Zvýšit ochranu tohoto vzácného území vedlo v těchto dnech městskou část Praha-Klánovice a městskou část Praha 21 k podání  návrhu zahrnout celou plochu lesů v katastru Klánovic a Újezda nad Lesy, s výjimkou pozemků v soukromém vlastnictví, do přírodní rezervace.

Těšíme se proto na nadcházející jednání  nového zastupitelstva Magistrátu, které záchranu celistvosti Klánovického lesa si dalo jako úkol do koaliční dohody.  Schválením změny Z 1733/07  tak umožní další  rozvoj vzácné přírody  na území Prahy.


Kontakty:
OSZKL, Občanské sdružení za Klánovický les : Ing. Boris Procházka, předseda,  boris.prochazka@seznam.cz,  281960270
Újezdský STROM, http://www.ujezdskystrom.info  Ing. Michael Hartman, předseda, michael.hartman@centum.cz, info@ujezdskystrom.info
Comments