Odpadový zákon zbastlený ANO + ČSSD + KSČM + SPD. Na návrh Zahradníka (ODS) a Staňka (ČSSD)

Odpadový zákon byl začátkem července 2020 ve 3. čtení.
“I díky Vám se podařilo prosadit slevu pro obce skládkující málo odpadů. Zaplatí za jejich odvoz méně. Ušetřené prostředky tak mohou využít na kulturu nebo rozvoj parků.” vzkazuje Hnutí DUHA.

Poslanci však odhlasovali návrh, který jsme pracovně nazvali šmelina, poslance Jana Zahradníka (ODS) a Antonína Staňka (ČSSD). Podpořila ho vládní koalice s podporou KSČM a SPD s jedinou výjimkou –⁠ proti byl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Odpadový zákon budou poslanci znovu projednávat v září. A do té doby se jim budeme snažit vysvětlit, že skládkování ničí krajinu, půdu a zatěžuje rozpočty měst a obcí zcela zbytečně.

Návrh poslance Jana Zahradníka (ODS), který by se dal označit jako šmelina století! Proč?

Navrhl totiž, že odpad dovezený na skládku je výrobek. Ano, čtete správně. Dle něj je odpad výrobek. Díky tomuto návrhu se tak skládkovací firmy mohou vyhnout poplatkům. Obce, města a Státní fond pro životní prostředí tak přijdou o stamilióny! Jen město Čáslav doposud zchudlo o 600 milionů korun.

Další návrhy:

Dovoz odpadu ze zahraničí ke spalování v ČR. Jako bonus nám zůstane toxický popílek a škvára (celkem ⅓ původní hmotnosti odpadu). A ty zahrabeme levně na skládky. Jsme PROTI!

✔️Zavedení poplatku za spalování odpadů. Česku ho doporučují zavést experti OECD i Evropská komise. Odpad se má recyklovat, ne pálit a skládkovat. Jsme PRO!

Skládkovat kompostovatelné odpady až do roku 2030? Jsme PROTI! Nejsme na Balkáně ale v srdci Evropy, kde je skládkování odpadů bez úpravy od roku 1999 zakázáno.

Z informace Hnutí DUHA, červenec 2020

Navazuje na předchozí na našem webu:
Probíhá poslanecký boj o konec skládek a vstup odpadového hospodářství ČR do 21. století