Podzimní úklid 2018. Připojte se vlastní akcí!

Milí přátelé,
celostvětový podzimní úklid klepe na dveře, hlavním dnem je sobota 15.září 2018. Přípravy, organizace a pravidelnéhého informování se ujala spřátelená skupina  “Ukliďme svět, ukliďme Česko” https://www.uklidmecesko.cz/ – jejichž akcí je Újedský STROM mediálním i pracovním partnerem. Tak je tomu i v této podzimní vlně, která navazuje na úspěšný jarní úklid – informace, tiskovky, fotky atd. najdete hojně roztroušené na tomto webu, navíc:

Pozvánky, informace, fotky a videa
najdete v Otevřených novinách pod štítkem
Ukliďme svět, ukliďme Česko


Přímo v sobotu 15.9.2018 bude Újezdský STROM pracovat společně s firemními dobrovolníky DHL na zvelebení “Jižní spojky”, pěší cesty s alejí na jižní hranici Újezda nad Lesy, kterou jsme obnovili z dotace hl.m.Prahy. Akce je pod číslem 19562 zaregistrována zde: https://www.UklidmeCesko.cz/event/19562/
Máte-li chuť se přidat, jste vítáni!

Kromě této akce s konkrétním termínem postupně poklízíme a počišťujeme stezky Lesní galerie po letní “invazi návštěvníků”, včetně čištění a náhrad poničených informačních cedulí. To je práce sisyfovská, stane se nezřídka, že když kolem vyčištěné cedule jdeme druhý den, je počmáraná, či opět zničená, mnohdy více… Ale třeba se i tato zlovůle časem změní… možná… doufejme 🙂

Lavičky a odpočinková místa průběžně vyměňují, nebo natírají Lesy ČR, za což jim moc děkujeme. A vyviklané, či jinak poškozené dřevěné nosníky cedulí opravuje pan Šťastný, pověřený naším panem revírním.

Vzhledem k tomu, že organizovanou brigádu – kromě výše zmíněné na Jižní spojce – na letošní podzim nepřipravujeme (až zase pravidelně na jaře), dovolujeme se na všechny naše přátele, spolupracovníky a aktivní lidi známé i neznámé obrátit s výzvou: zapojte se do Celosvětového úklidového dne (týdne, měsíce…) vlastní akcí.
Při procházce, cestou na vlak, na speciálním “úklidovém” výletě. Vezměte si s sebou igelitku, nebo rovnou odpadkový pytel a cestou posbírejte, co uvidíte. Někdy lze binec následně vytřídit, někdy ne. Někdy se vám vejde do vlastní popelnice, někdy ne. V tom druhém případě jej prosím dotáhněte na dobře přístupné místo – nejlépe k okraji silnice – a dejte mi vědět na: zita.kazdova@jezdskystrom.info  O odvoz a likvidaci následně požádám MČ P21, potřebuji ale vědět přesné umístění, ideálně včetně fotky.

A pokud mi pošlete foto nebo krátkou zprávičku i z úklidu, který spolupráci STROMu nepotřeboval, ráda je připojím do tohoto nebo do samostatného příspěvku.

Děkuju všem, kdo se letos na podzim zapojí, a děkuju všem, kteří úklidové a pečující aktivity provádějí neustále, jako součást svého každodenního života.
ZitaK, září 2018

Jako inspiraci připojuji článek o joggingu, spojeném se sbíráním odpadků. Plogging v RESPEKTu č. 36/2018: