XXI. úklid s Újezdským STROMem: ohlédnutí za společnou akcí 19. září 2020

V sobotu 19. září 2020 jsme společně s přáteli z Klánovic uklízeli klánovické nádraží a jeho okolí. Zapojili jsme se tak do podzimní vlny Ukliďme svět, ukliďme Česko 2020. O organizaci se tentokrát postarala Komise pro životní prostředí Klánovice a její předsedkyně Zdeňka Bubeníková. Děkujeme!


Hlavní podzimní úklidová sobota 19. 9. 2020  spadla zase do zjitřené doby kvůli šíření nákazy SARS-CoV-2, protože do (na vavřínech spící) České republiky zákonitě dorazila druhá vlna epidemie. O to cennější je, že dlouhodobě decimovaná občanská společnost žije a v činnosti, zachraňující svět i malé kousíčky našeho okolí, neustává.


Z Klánovic dorazilo sedm brigádníků, z Újezda pět lidí a kocour Ferda. První část dopoledne jsme pleli oblázkový záhon na peronu před gabionovou zdí, což bylo hlavním ohlášeným úkolem brigády. KŽP Klánovice nakonec rozhodla, že vegetaci na záhonku nebude znásilňovat a složitě dosazovat nějaké zahradní kultivary. Upřednostnila přirozené traviny a polní byliny, které už část záhonu kolonizovaly, což jsme všichni kvitovali jako rozhodnutí správné. Záhon je v majetku Správy železnic (dříve SŽDC) a jednání Klánovic s tímto státním molochem o předmětném flíčku “záhonu” na peronu bylo značně obtížné a neproduktivní. Co nejjednodušší způsob ozelenění, včetně následné péče považujeme tedy za prozíravý.Brigádníci též uklidili závěje vajglů, které se všude povalují, ačkoli je možné házet je do koše. A na peronu se vlastně vůbec kouřit nemá! … další “zákon”, který nikdo nevymáhá a je vlastně k posměchu. Vybírání vajglů z kamínků gabionu pinzetou (!) je práce pro tiché blázny a doporučuji ji všem kuřákům jako uklidňující cvičení místo nikotinu. Zní to jako vtip, ale ty vajgly pinzetou jsme skutečně vybírali.

Ve druhé půli dopoledne jsme se pustili do úklidu podél peronu. Klánovičtí na své straně, újezdští zase na své. Na újezdské straně se Jura se synkem a kocourem Ferdou pustili do vyčištění výpustku u pěšiny pod mostem na Staroklánovické, Pavel a Zita uklidili obvyklý kus lesa a smyčku autobusů před Smolíkem. Michael s Monikou si brigádu protáhli i do neděle a uklidili odpadky, které železničáři vybrali z pankejtů u trati a “uklidili” je na okraj lesa, podél cesty u kolejí.Biologický odpad z vypletí záhonu odvezla Zdeňka na klánovickou deponii a pytle se směsným odpadem ze sběrného místa na nádraží odvezli a zlikvidovali pracovníci úřadu MČ Praha-Klánovice. Za tuto pomoc a za celou organizaci děkujeme a těším se na příště!Tato početně i rozsahem neobvykle komorní úklidová akce byla velmi produktivní a příjemná. Jako STROMácký XXI. úklid ji rádi řadíme ke všem dobrovolným brigádám, které pro Klánovický les a jeho okolí děláme od svého založení v roce 2005. Jarní kampaň roku 2020 byla kvůli nouzovému stavu více individuální. Samozřejmě jsme ji využili také. Jako tradiční “úklidáři” i mediální partneři Ukliďme svět, ukliďme Česko. V obou způsobech budeme podle svých sil a možností pokračovat.
Zita Kazdová, září 2020


Doplnění z Klánovického zpravodaje 10/2020: