Den Země na Klepci

 

Obce sdružené v Regionu Pošembeří oslavily letošní Den Země v sobotu 23.dubna, kdy se konal již pátý ročník regionální kulturní akce Den Země na Klepci. Do této akce se zapojily obce Přišimasy, Tismice, Hradešín, Doubravčice, městys Škvorec a města Úvaly a Český Brod. Významnými účinkujícími byli členové spřáteleného sdružení Otevřené Úvaly.

 

Tato bohulibá akce se koná v zajímavém prostoru přírodní rezervace Klepec blízko Přišimas – Skřivan. K příjemnému průběhu letošního ročníku přispělo i krásné počasí, které vzhledem k vyvýšené poloze místa umožnilo hezký výhled na všechny strany. Bohaté informace o tomto prostoru je možno získat z několika informačních tabulí. Nejznámější z historických událostí i bájí byly připomenuty i při vlastní akci.

 

Dominantou prostoru je osmimetrová skála zvaná Slouha. Název pochází z historky o zlé nevděčné selce, která proklela svého sluhu, až chudák zkameněl i se stádem ovcí. Tyto „ovce“ už bohužel nenávratně zmizely při těžbě kamene v této lokalitě.

 

Program začal v romantickém místě u dvou jezírek formací vlajkonošů, kterými byli členové sdružení Otevřené Úvaly. Roztomilé bylo taneční vystoupení malých Rusalek. Pod vedením vlajkonošů se účastníci potom přesunuli ke Slouhovi. Program pokračoval např. milými básničkami přednesenými dětmi z mateřských škol. Každoročně se také opakuje hraná scénka o zlé selce a zkamenělém slouhovi. Program byl zakončen zapálením vatry.

 

V blízkosti se nacházely četné stánky, které nabízely jednak přízemnější požitky potravinářské (pouze nabídka piva neuspokojila zájem, u jediného stolku se vytvořila dlouhá fronta), tak umělecké výrobky. Významně byly prezentovány různé ekologické aktivity.

 

Této příjemné akce se hojně zúčastnily rodiny s dětmi i cyklisté. Bez váhání doporučuji příští rok účast i Vám.

 

Marcel Marek