Začátkem letošního května k nám doputovala pochvala od výletníků v Klánovickém lese za naučnou stezku HOL a zároveň pobídka k dokončení již dříve zamýšleného: Celá lokalita, včetně její dokumentace, je opravdu zážitek. Ale v místě nejvýznačnější památky, studny u zastávky č. 3, jsme byli moc překvapeni – kolem studně se honily děti, slézaly dovnitř a jedna část vyzdění je, zřejmě docela čerstvě, sesutá. Nebylo by možné ji nějak ohradit?
Skutečně, plůtek okolo studny jsme společně s archeology chtěli instalovat ihned po “otevření stezky” v roce 2016, ale neuspěli jsme v tehdejším grantovém řízení Nadace Via. Žádost, kterou jsme podávali, obsahovala ještě návrh na stabilizaci archeologické lokality Litožnice a přesáhla zamýšlený dotační rozsah. Následný příslib od LČR na instalaci ohrádky překryla kůrovcová mela a plůtek se propadnul v prioritách všech zúčastněných, překrytý naléhavějšími úkoly…
INFOMACE O HOLU
Obrátila jsem se tedy po čtyřech letech na tehdejší spolupracovníky – archeology a Lesy ČR – s prosbou o řešení. A za dva dny jsem od Ing. Zdeňka Žáry, lesního správce Lesů ČR dostala zprávu: PLOT KOLEM STUDNY JE HOTOVÝ...
Děkujeme!!!
Fotku zatím nemám a možná bude přece jen nutný zásah archeologů na odborné vyčištění středověké studny. Ale pracovní dluh z roku 2016 je díky Lesům ČR splněn.
Naučnou stezku Po stopách středověké vesnice HOL vytvořil spolek Újezdský STROM s odbornou pomocí archeologa Mgr. Michala Beránka z dotace státního podniku Lesy ČR v Programu 2020 v období 2014/2015. Slavnostní otevření se konalo v den 700. výročí narození Karla IV., dne 14. května 2016. Naučná stezka je majetkem Lesů ČR.
VIRTUÁLNÍ PROCHÁZKA
INFOMACE O HOLU
O nápadu, vytváření a slavnostním otevření stezky Po stopách středověké vesnice HOL v Klánovickém lese jsme psali od roku 2014, ze všech informací vybíráme:
Naše cesta s HOLem tedy rozhodně nekončí 🙂
Zita Kazdová, květen 2020
Klánovický les má novou naučnou stezku – Po stopách středověké vesnice HOL
Otevření stezky HOL pohledem Újezdského a Klánovického zpravodaje
HOL V POŘADU ČRo: ČESKO – ZEMĚ NEZNÁMÁ V ROCE 2016
Do povědomí širší veřejnosti se naše stezka v našem lese dostala díky Českému rozhlasu v pořadu Česko – země neznámá. S paní redaktorkou Jolanou Novákovou jsem natočila povídání, ze kterého ona pak udělala svižnou tříminutovou reportáž a zajímavý článek:
HOL TROJROZMĚRNÝ
Po roce od slavnostního “otevření” stezky u příležitosti 700. narozenin císaře a krále Karla IV v roce 2016 dostala středověká vesnice třetí rozměr. V počítačové animaci. Info ze 4.8.2017:
Osada Hol jako živá. Vizualizace zaniklé středověké vsi a obohacení naučné stezky
HOL V POŘADU ČT: Z METROPOLE V ROCE 2019
O Klánovcikém lese s koordinátorkou projektů naučných stezek Újezdského STROMu a revírním Lesů ČR a o HOLu především s archeologem Mgr. Michalem Beránkem natočil sedmiminutový spot pan redaktor Sojka. Součástí oblíbeného pořadu Z metropole na ČT1 se náš příspěvek stal v premiéře v sobotu 14.12.2019:
HOL POHLEDEM ARCHEOLOGŮ
Odborné záznamy o HOLu lze doporučit
v informačním systému Praha Archeologická – Zaniklá ves Hol: http://praha-archeologicka.cz/p/241?tgo=83%2C84
a v Archeologickém atlasu ČR: http://www.archeologickyatlas.cz/cs/lokace/praha_ujezd_nad_lesy_ves_hol
HOL NA CESTĚ KE KULTURNÍ PAMÁTCE
Hol se péčí archeologů během uplynulých let dostal až do návrhu na kulturní památku. Znamená to, že odbor památkové péče se k němu již nyní bude chovat tak, jako by památkou už byl. V zapsaných archeologických památkách na webu Národního památkového ústavu v Praze zatím ale zůstává v našem lese pouze Tvrz Slavětice (Č. rejstříku 100283): http://archeopraha.cz/pece-o-archeologicke-kulturni-dedictvi/zapsane-archeologicke-pamatky