“Houbaření” odpadků – sobota 27.3.2021, příjemný a bezpečný příspěvek k Ukliďme Česko

Na rozdíl od obvyklých masovek se srazem bude toto s ohledem na situaci spíš pro jednotlivce nebo rodinné skupiny, které budou během procházky v lese vyzobávat odhozené PET lahve.
Aktivita mě napadla během zimního běhání, vím už asi o 4-5 lahvích, které bych rád během akce sebral.
Pytel pro skupinu dodá sponzorsky Újezdský STROM, pokud budeme “houbařil” především plasty, (popřípadě výjimečně jiný tříditelný materiál) není tedy třeba svoz, výsledek se dá vhodit do libovolné tříděnky (stanoviště tříděného odpadu) na okraji MČ Praha Klánovice, Praha 21 nebo Úvaly dle aktuální oblasti “houbaření” jednotlivců či skupin.
Spolu s ostatními plasty tvoří PET lahve až 80% těžko rozložitelného člověkem zavlečeného odpadu v lese takže i selektivní PET aktivita bude významná. PET láhev může být pro účastníka něco jako hřib pro houbaře. Vyskytují se ještě občas nápojové plechovky, jejich likvidace však vyžaduje znát místa pro tříděný kovový dopad (kovové obaly), jsou tedy něco jako lanýže pro houbařské fajnšmekry. Místa pro kovové obaly přesto známe a informace rádi poskytneme.
Aktivita je vhodná pro děti, které podle zkušeností milují role průzkumníků a sběračů. Dospělé možná překvapí, že podobně jako při houbaření se budou radovat nad každým úlovkem. A s ohledem na roční dobu budou navíc odměněni častějšími nálezy než kdyby hledali hříbky:-)
Fakt, že houbaři pracují obvykle individuálně či maximálně v rodinných skupinách a zkoumané teritorium si obvykle střeží dostačenou vzdáleností od ostatních houbařů, předurčuje tuto aktivitu jako ideální pro dobu zvýšeného rizika COVID-19 a s ohledem na pohyb v přírodě je současně zdravotně vhodná, příjemná a pro les prospěšná.
Dlouholeté zkušenosti se likvidací nejrůznějších odpadků v lese ukazují, jednoduchou pravdu: odpadky přitahují další odpadky. Také vyčištění má účinek sněhové koule. V čistém prostředí se lépe udrží čistota. Většina normálních lidí v čístém prostředí lépe cítí a chová se k němu na oplátku ohleduplněji.
“Houbaření” odpadků v sobotu 27.3.2021 je podpořeno spolkem Újezdský STROM jako bezpečný příspěvek k jarní kampani Ukliďme Česko. Akce je registrovaná pod číslem 28876: https://www.uklidmecesko.cz/event/28876/
“Houbaření” plastů v Klánovickém lese samozřejmě není nutné dělat jen v sobotu 27.3.2021 odpoledne, dá se snadno provozovat s vlastním pytlem, který naplněný plasty vyprázdníte na vám nejbližším k lesu přilehlém běžném stanovišti tříděného odpadu.  Budeme rádi pokud nám dáte vědět o svých úlovcích a podělíte o své zážitky.
Rádi vám předem sdělíme, které prostory jsou podle našich informací již „houbařsky“ vytěženy, abyste si mohli vybrat, kde by mohl být váš sběračský zážitek co nejintenzivnější, pokud nebudete soustředit na pro vás oblíbená místa, kde vám (a lesu) udělá čistota největší radost.