Květnové povzbuzení ze STUŽ

“Vážení přátelé, 

zahrada je v plném květu, meruňky nám, alespoň zatím, nepomrzly, covid pomalu ustupuje, my už můžeme zase dělat normální besedy na Novotného lávce a Ukrajina se stále drží.  I v těchto časech se najde nemálo důvodů k optimismu. A dobře vím, že dost lidí na tom nyní není vůbec dobře a mají trochu jiný názor.

Mne osobně velmi potěšily některé změny, ke kterým došlo v posledních měsících. Na Ministerstvu životního prostředí nová paní ministryně nepovažuje ekologické nevládky za ekoteroristy, ale za partnery, kteří mají společné zájmy a se kterými je určitě užitečně se pravidelně setkávat a která navíc na ministerstvo pozvala několik skutečných odborníků, takže je naděje, že v oblasti životního prostředí zvládneme předsednictví EU se ctí. Také na Karlově univerzitě vidím obrovský rozdíl v přístupu k udržitelnosti mezi minulým rektorem a novou paní rektorkou. Zatímco prof. Zima se s námi rozloučil monologem o tom, že udržitelný rozvoj je vlastně nesmysl, profesorka Králíčková chce prosazovat udržitelnost a dobrovolnou skromnost a rady odborníků opravdu vítá.

Hodně zajímavé je v této době sledovat bouřlivou diskusi kolem fosilních paliv. Ještě na začátku roku jsme slyšeli od všech politiků, že bez výrazného přechodného navýšení spotřeby zemního plynu se neobejdeme a že jiná cesta v žádném případě neexistuje. Dnes už slyšíme z úst premiéra slova o urychleném konci fosilních paliv. A k tomu přichází na světlo boží další podraz vlády pana Babiše, během které se naše země stala státem, který je v celé EU nejvíc závislý na plynu z Ruska. Bohužel, v současné době pro nás bude odchod od fosilních paliv daleko bolestivější, než kdybychom s ním začali, jak to prosazovaly některé progresivnější státy západní Evropy, před 30 lety.

K dobrým zprávám patří i to, že vláda už začala podnikat konkrétní kroky k definitivnímu ukončení nesmyslného projektu plavebního koridoru Dunaj–Odra–Labe. I když stále ještě nebyly zrušeny stavební uzávěry na trase plánovaného megaprojektu. Vyslovené úsměvné pak jsou výkřiky hlavního propagátora kanálu ing. Skalického, že nyní musíme rychle stavět kanál, protože jedině po něm mohou jezdit lodě se zkapalněným plynem. Ono přitom CNG je zkapalněné pro přepravu přes oceán, v příslušném terminálu na břehu se ale zase zpátky změní na plyn a ten je distribuován již existujícími plynovody.

Sucho je letos opět docela výrazné, i když zatím ne tak velké, jako bylo například v roce 2019. Jaká je ale úloha vody v krajině, jak se bránit suchu, o tom všem bude náš pravidelný seminář, který se bude opět konat v hybridní formě v úterý 3. května, tak vás zveme k účasti – ať už prezenčně, nebo on-line. Podrobnější informace najdete níže.

Do květnových dnů vám přeji co nejvíce pohody, klidu a málo stresu.

Jiří Dlouhý – předseda STUŽ

P.S.: Pokud chcete ještě aktuálnější informace než uvádíme zde, doporučuji vám sledovat nás na Facebooku a Twitteru, kde najdete nové informace výrazně častěji.”

AKTUALITY STUŽ z 2. 5. 2022


Společnost pro trvale udržitelný život: https://stuz.cz/