Páté sázení dubů v Klánovickém lese s Mary Kay

Pátá brigáda na sázení stromků s firemními dobrovolníky z Mary Kay ve čtvrtek 19.10.2017 proběhla úspěšně a v dobré pohodě, jako ostatně i v minulých ročnících. Obohacením byla beseda o udržitelné cirkulární ekonomice. Užitečný a příjemně strávený den v Klánovickém lese je výsledkem spolupráce spolku Újezdský STROM, Lesů ČR, Lesů hl.m.Prahy a Mary Kay – firemního dobrovolnictví.

Ranní mlhu a chlad vystřídal proměnlivý a poměrně teplý pracovní den, v němž se sešlo okolo čtyřiceti brigádníků – s převahou půvabných žen a dívek – a tři pejsci. Místo, dohodnuté s Lesy ČR, bylo tentokrát půl hodiny pěší chůze od nádraží, ale o to pěknější. Ačkoli jsme pracovali v Klánovickém lese za tratí na “klánovické straně”, podle katastru jsme neopustili Újezd nad Lesy. Pracovité brigádnice a brigádníci vysadili dalších 300 dubů a opravili starou oplocenku, takže může dále sloužit a chránit
nově vysazené stromečky.

 

Jako v minulých ročnících jsme měli zapůjčené profesionální sekeromotyky od Lesů hl.m.Prahy od Ing. Juřičkové ze Střediska ekologické výchovy, kladiva a sekyrky na opravu plocenky jsme dodali ze svých domácností.

Pracovní četu měl jako vždy na starosti Michael Hartman s panem revírním Sedláčkem. Lucie Růžičková a Zita Kazdová se staraly o zázemí. Aby vše klaplo, bylo práce “v zákulisí” tentokrát kvůli sérii infarktových situací tolik ( například plně naložené auto s věcmi na brigádu před plánovaným odjezdem na sraz ani neškytlo), že oplocenku s novými stromečky si pořádně prohlédneme až na fotkách, které dorazí od brigádnic :-).

Práce bylo tak akorát a šla všem od ruky. Ranní čaj, kafe a nedostižné kollingerovské koblížky, stejně jako opékání buřtů po práci (na přenosném ohništi pod dohledem pana revírního) se stalo pravidlem. 

Vítaným obohacením byla krátká beseda o cirkulární ekonomice. Nedejte se zastrašit odborným termínem – jedná se o šetrné a udržitelné hospodaření, opětovné využívání surovin a jejich recyklaci i o nakupování s rozmyslem  – z domácích zdrojů a bez zbytečných obalů. Do cirulární ekonomiky se tak může zapojit úplně každý v běžném životě. Sl. Laura Mitroliosová ze spolku Institut cirkulární ekonomiky (www.incien.org), která “lesní besedu” vedla, se pak s námi zapojila do práce a bylo to moc fajn.
Poděkování posíláme všem zúčastněným a těšíme se na další společné akce.

PS: o sázení stromečků napsal též lokální magazin Náš REGION dne 19.9.2017: http://nasregion.cz/sever/v-plicich-prahy-vyrostou-nove-stromecky-pravidelny-uklid-pomaha