Podporujeme TZ Arniky ke jmenování nového šéfa územního rozvoje Prahy, 2x AKTUALIZACE s dobrým koncem :-)

Nový šéf magistrátního odboru
je výsměchem transparentnosti a ohrožením územního plánu Prahy

Praha, 4.8.2015

Je zcela nepřípustné, aby jeden z nejdůležitějších odborů pražského magistrátu vedl bývalý zkompromitovaný vedoucí oddělení územního rozvoje Úřadu městské části Praha 11. Jmenování Jana Kábrta do funkce vnímáme jako zásadní ohrožení transparentního, na veřejném zájmu založeného nového územního plánu, který bude v samozřejmém souladu se zákonem. Teď už nejde jen o jednu městskou část, ale o území plán celého města a město samé,“ komentuje důvody k sepsání otevřeného dopisu Martin Skalský z Arniky.

„Svým dřívějším působením ve veřejné funkci tento člověk zásadně přispěl k absolutnímu rozkolu a nedůvěře mezi většinou veřejnosti a bývalou samosprávou Prahy 11, stejně tak k zatížení městské části množstvím zcela předimenzovaných soukromých stavebních záměrů s mizivým přínosem pro místní obyvatele. Jedinou cestou k nápravě je zrušit Kábrtovo jmenování do funkce a vypsání nového transparentního výběrového řízení,“ dodává Tomáš Gelnar z Koalice občanských sdružení Trojmezí.

Úřad vedený Janem Kábrtem na Praze 11 vydal doporučující stanoviska k řadě kontroverzních developerských záměrů, které mají negativní dopady na životní prostředí a poškozují charakter okolních čtvrtí. Vyvolávají dodnes masivní negativní odezvy veřejnosti, která k rozhodování nebyla přizvána. V celé řadě případů se poškození občané úspěšně obrátili na soudy, které následně zrušily úředníky schválenou úpravu územního plánu případně vydané územní rozhodnutí. Lze shrnout, že Jan Kábrt svým rozhodováním fakticky pomáhal zprůchodnit protiprávní komerční záměry. Jedná se například o Bytový park Roztyly, mrakodrap na Litochlebském náměstí, bytový dům Alitex nebo Bytový soubor Na Výhledu. 

Také v řadě dalších případů Jan Kábrt upřednostňoval prospěch developerů před zájmy občanů i města a stanovisky svého odboru podporoval zahušťování zástavby a zastavování zelených ploch. Jedná se například o projekt „Obytný soubor Výstavní“ nebo jednu z nejznámějších pražských kauz Trojmezí – „Obytný soubor Blažimská“.

Otevřený dopis primátorce Prahy a členům Rady hl.m.Prahy
najdete v příloze.

zdroj: http://arnika.org/novy-sef-magistratniho-odboru-je-vysmechem-transparentnosti-a-ohrozenim-uzemniho-planu-prahy

AKTUALIZACE: Dne 20. srpna odpověděla primátorka Krnáčová Arnice a dalším pražským sdružením na otevřený dopis s vývzou k odvolání nového šéfa odboru územního rozvoje Jana Kábrta. Pro jeho odvolání primátorka nevidí jediný důvod. Nezmínila ani možnost ukončení pracovního poměru ve tříměsíční zkušební době. Odpověď paní Krnáčové najdete v příloze.

AKTUALIZACE II:
Praha: nové výběrové řízení na pozici šéfa územního rozvoje hlavního města ( JUPÍÍÍ 🙂
Architekt Jan Kábrt, bývalý vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 11, kterého letos jmenovala Rada Hl.m.Prahy do funkce šéfa územního rozvoje celé Prahy, skončil ve zkušební lhůtě. Kábrta doporučila komise pro územní rovoj ( členem je též Jan Slezák z ČSSD, místostrosta Prahy 21 ) a byl zvolen hlasy ANO a ČSSD. Trojkoalice byla od začátku proti, poukazovala na kontroverzní působení Jana Kábrta ve sporných projektech na Praze 11  a žádala jeho odvolání. Odvolání Jana Kábrta požadovala i odborná a občanská veřejnost v otevřeném dopise, na nějž nejprve primátorka Krnáčová odpověděla, že k odvolání nevidí důvod. Při zářijové interpelaci sdružení Arnika na zastupitelstvu Hl.m.P. primátorka uvedla, že o všech skutečnostech uvedených v otevřeném dopise nevěděla.
http://otevrenenoviny.cz/dobre-zpravy-z-okoli-dil-yx/