Společnost pro trvale udržitelný život
Krátká 26, 100 00 Praha 10
Sekretariát a poštovní adresa: mobil: 604 171921
Krkonošská 1, 120 00 Praha 2 e-mail: stuz@ecn.cz
Zveme Vás na diskusní seminář na téma
Ochrana životního prostředí
je samozřejmou součástí kultury
který se koná
v úterý 3. května 2011 od 16. 00 do 19:00 hodin
Novotného lávka 5, Klub techniků, místnost č. 319
*
Cílem semináře je informovat zájemce o celostním pohledu na životní prostředí, na související environmentální a mezioborové disciplíny, jako je filozofie životního prostředí, ekopsychologie, kulturologie, sociologie a pedagogika, příp. další obory, jako součásti sdílené kultury, vysvětlující možné alternativy prožívání života a chování. Syntézou vědeckých poznatků a jejich celospolečenským přijetím je možno zvýšit pravděpodobnost prosazení zásad udržitelného způsobu života a uchování jeho skutečných kvalit.
Definici, ozřejmující východiska i cíle nově vzniklých a žádoucích hraničních vědních disciplín předznamenal u nás Josef Vavroušek :
„Já jsem záměrně šel tam, kde problémy životního prostředí a lidstva je možné spojovat, zejména v sociální oblasti. To není otázka přírodovědná …klíč k tomu je v sociálních vědách, počínaje filozofií,přes psychologii a sociologii.“
Kromě filozofie životního prostředí, jako předmětu výzkumu i výuky na některých českých i zahraničních univerzitách, jsou pěstovány i další související hraniční obory, např.
interdisciplinární obor vztahu životního prostředí k psychologii, definovaný jako „ekopsychologie,“ (www.vztahkprirode.cz), v širším prostoru především jako „ochranářská psychologie“ (www.conservationpsychology.org), disciplína zaměřená na studium vztahu společnosti a životního prostředí, označovaná jako environmentální sociologie (www.czp.cuni.cz), (http://envirosoc.org/; www.isa-sociology.org/rc24.htm; http://esa-esn.szie.hu/) a environmentální pedagogika (www.envigogika.cuni.cz).
Panelisté :
PhDr. Miloslav Lapka, CSc., kulturolog, FF UK
Mgr. Iva Zvěřinová, environmentální socioložka, Centrum pro otázky životního prostředí UK
PhDr. Jan Krajhanzl, Ph.D., sociální psycholog a ekopsycholog,
Ing. Jana Dlouhá, PhD., envigogika, Centrum pro otázky životního prostředí UK
Pozván byl také PhDr. Ivan Rynda, Fakulta humanitních studií
Moderuje :Ing. Jiří Fencl, CSc. STUŽ
VSTUP VOLNÝ