Praha by měla přestat nadbíhat developerům. Setkání Arniky a Prahy 4 s experty UNESCO a ICOMOS

Tisková zpráva Arniky – Centra pro podporu občanů ke 28. březnu 2019

Praha pod palbou kritiky UNESCO a ICOMOS kvůli věžákům

PRAHA – Hlavní město v těchto dnech navštívili nezávislí odborníci UNESCO a ICOMOS, aby zmapovali, jak Praha fakticky chrání historické centrum a zda nadále splňuje důvody pro zápis na Seznamu světového dědictví. Metropole hazarduje se statusem památky UNESCO svými plány na výstavbu věžáků a navíc k jejich stavbě chybí předpisy. Návrhy Metropolitního plánu nebo nového stavebního zákona ale mohou vést k horšímu a chtějí umožnit stavět výškové budovy, které by přímo zasahovaly do chráněných památkových území. Za porušování mezinárodních norem tak Praze reálně hrozí vyškrtnutí ze seznamů. Experti UNESCO a ICOMOS se kvůli tomu sešli s představiteli Prahy 4 a se spolkem Arnikou.

Dopis od Arniky pro zástupce Společné monitorovací mise Centra světového dědictví UNESCO a Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) v historickém centru Prahy je přílohou této tiskové zprávy

Nezávislí odborníci jsou vysílání jen k velmi závažným případům. A není divu. Praha dostala od organizace UNESCO v posledních letech kvůli výstavbě na Pankrácké pláni už řadu stížností[i]. Dohodnutou výšku 70 metrů překročila nově postavená V Tower, a to o 34 metrů. Zásadní je pro pankrácké panorama také plánovaný projekt Rezidence park Kavčí hory. Podobné nebezpečí představují nejen další stávající stavby Central Park Žižkov nebo Crystal, ale i předimenzované nekoncepční projekty v centru, jakým je přestavba Masarykova nádraží.

„Praha by měla konečně přestat nadbíhat developerům a důkladně začít chránit kulturní dědictví a památky, které ji dělají unikátní pro celý svět. K jejich ochraně se ostatně sama zavázala. Setkání se zástupci UNESCO a ICOMOS je pro nás nadějí a věříme, že pomůže rozvoj Prahy usměrnit citlivě k potřebám i charakteru metropole,“ uvedl Václav Orcígr z Arniky.

Dobré vyhlídky nepřináší ani připravovaná legislativa. Návrh Metropolitního plánu umožňuje stavět věžáky až o 27 podlažích. Podle Ministerstva kultury tím dostatečně nechrání historické centrum a ignoruje doporučení UNESCO[ii]. Proto návrh považuje za nezákonný. Mnohem horší scénář se však rýsuje podle nového stavebního zákona, který má povolit výstavbu mrakodrapů přímo v historických centrech[iii].

Kritickou situaci ostudně zlehčují nakonec samotní zástupci Institutu plánování a rozvoje (IPR). Autor Metropolitního plánu Roman Koucký tvrdí, že Praze by vyškrtnutí ze seznamu pomohlo[iv], protože brzdí rozvoj. Pro ředitele IPR Ondřeje Boháče UNESCO nepředstavuje žádný problém[v]. Jenže právě IPR je zodpovědný za přípravu Metropolitního plánu, který je pro budoucí rozvoj Prahy i památkovou ochranu klíčový.

Závěry z monitorovací návštěvy UNESCO a ICOMOS budou známy nejdříve za několik měsíců. Zástupci organizace seznámí se závěry kontroly všechny představitele samosprávy hlavního města, aby se mohli dohodnout na lepší ochraně historického centra. Lze ale očekávat, že se problémy i nerespektování předchozích požadavků UNESCO a ICOMOS promítnou do nových a přísnějších požadavků na českou metropoli.

Mgr. Václav Orcígr | zapojení veřejnosti do rozhodování | vaclav.orcigr@arnika.org, 607 156 980
Jiří Kaňa | tiskový mluvčí |
jiri.kana@arnika.org, 606 727 942    


Poznámky pro editory

[i] Prazsky.denik.cz: UNESCO zve pražské politiky kvůli mrakodrapům. Nemají čas

www.denik.cz/zpravy_region/unesco-zve-prazske-politiky-kvuli-mrakodrapum-nemaji-cas-20190614.html

 

[ii] Stanoviska dotčených orgánů státní správy k Metropolitnímu plánu

www.zmenyprahy.cz/praha-zitra/spravujeme-metropolitni-plan/stanoviska-dotcenych-organu/stanoviska-na-jednom-miste 

 

[iii] Otevřený dopis ČNK ICOMOS předsedovi vlády ČR k rekodifikaci stavebního práva

www.icomos.cz/index.php/en/cinnost/113-prohlaseni-icomos-stavebni-pravo

 

[iv] idnes.cz: Architekt: Libeňský most bych nezboural, škrtnutí z UNESCO by Praze pomohlo

www.idnes.cz/praha/zpravy/architekt-roman-koucky-metropolitni-plan-praha.A180425_121229_praha-zpravy_nuc 

 

[v] denik.cz: Šéf pražského plánování Boháč: Prosadit centrální stavební úřad by byla revoluce

www.denik.cz/ekonomika/sef-planovacu-bohac-prosadit-ted-centralni-stavebni-urad-by-byla-revoluce-20190325.html 

Ing. Jiří Kaňa
Arnika │ Tiskový mluvčí
Dělnická 541/13, 170 00 Praha 7
+420 606 727 942 │ jiri.kana@arnika.org
Chráníme naše životní prostředí │ www.arnika.org