Pražská ODS je neekologická a nedemokratická, Haló noviny

PRAHA – Sdružení Arnika vyhodnotilo hlasování pražských zastupitelů o územním plánu Prahy a o tom, zda umožní na plénu promluvit občanům. Z analýzy vyplývá, že životní prostředí nejlépe hájila Strana zelených těsně před KSČM, nejhůře naopak ODS. Žebříček demokratičnosti stran dopadl stejně.
»Z velkých stran má výjimečné postavení pouze TOP 09, která vznikla nově a vodítkem pro voliče
může být prakticky jen volební program. Všechny ostatní nejvýznamnější
politické strany již v pražském zastupitelstvu působily a lze hodnotit jejich práci. To platí i pro Věci veřejné, jejichž kandidátka
na primátorku byla pražskou radní, byť za jinou politickou stranu.
Voliči by neměli spoléhat jen na předvolební sliby. O důvěryhodnosti politických stran a kvalitě kandidátů vypovídají mnohem více činy v uplynulém volebním období,« uvedl pro Haló noviny Lukáš Matějka z Arniky.
Arnika hodnotila hlasování zastupitelů o územním plánu a jeho změnách. Právě ty jsou terčem tvrdé kritiky veřejnosti, protože mnohdy vycházejí vstříc pozemkovým spekulacím a zájmům developerů. Jejich výsledkem je často zástavba zeleně nebo zemědělské půdy. Arnika sledovala, jak zastupitelé hlasovali o Trojmezí, nové dráze Letiště Ruzyně, Pražském okruhu, přeměně pražských nádraží, změně Klánovického lesa na golfové hřiště, zástavbě Horních Roztyl a desítkách dalších kauz.
Zatímco zastupitelé Strany zelených hlasovali ve prospěch životního prostředí v 85 procentech případů, ODS ani jednou. Jako druhá nejvíce ekologická strana v pražském zastupitelstvu z hodnocení vychází KSČM, konkrétně Marta Semelová a Viktor Pázler, v 90 procentech. Nynější kandidátka na primátorku za Věci veřejné Markéta Reedová hlasovala pro životní prostředí jen v polovině případů.
Stejně se strany umístily také v hodnocení, zda jsou ochotny naslouchat občanům. Zatímco SZ by veřejnosti dala slovo v 82 procentech případů, zastupitelé z ODS naopak nechali tři čtvrtiny lidí odejít domů po mnoha hodinách čekání bez toho, aby mohli promluvit. Za nejdemokratičtější zastupitelky a zastupitele byli vyhodnoceni Marta Semelová, Pavel Ambrož a Viktor Pázler s 95 procenty.
Na serveru KohoVolit.eu je zveřejněna interaktivní analýza veškerých hlasování pražského zastupitelstva za uplynulé čtyři roky. »Lze sledovat, že zpočátku bylo zastupitelstvo
rozděleno spíše na tři bloky – ODS, SZ a ČSSD. V roce 2010 už prakticky hlasovala ODS sama proti všem ostatním,« vysvětluje autor analýzy Michal Škop ze serveru KohoVolit.eu.
Voliči by podle autorů průzkumu měli být obezřetní a mimo volebních programů hodnotit i činy politiků. Arnika ve spolupráci s iniciativou Inventura demokracie a serverem KohoVolit.eu připravila pro voliče také názorovou kalkulačku, která porovnává přístup jednotlivých stran s názory voliče. Umí pak spočítat, která strana se názorům daného voliče svým programem nejvíce blíží.