Vandalismus na naučné stezce Hol. Článek pro Klánovický zpravodaj 3/2018

Když jsme si v lednu s panem revírním Sedláčkem přáli dobrý rok 2018, sváteční pohodu jsme vrátili do reality a informovali se o čerstvě počmárané informační ceduli naučné stezky Hol. A vzájemně si položili otázku: co s tím budeme dělat?

Stezku „Po stopách středověké vesnice Hol v Klánovickém lese“, která má tři vstupní tabule a 12 stanovišť s kódem audiokomentáře, v roce 2015 dokončil spolek Újezdský STROM a jejím vlastníkem jsou Lesy ČR. O jedinečné archeologické lokalitě, která se tak návštěvníkům poodhalila, vyprávěl v KZ 11/2015 archeolog Mgr. Michal Beránek. V elektronické podobě je celá stezka na webu http://www.hol.ujezdskystrom.info/

Že se místo, vzdálené od současných lidských obydlí, „odhalilo“ i vandalům, je nová zkušenost. Ty předchozí jsou s počmáranými, postřílenými, popálenými, rozlámanými, či rovnou ukradenými cedulemi stezek Lesní galerie, zejména na nejfrekventovanějších místech u školy nebo nádraží.

Je dobře, že poškození ohlásí návštěvníci lesa na místní úřad. Nezdá se mi ale být v pořádku, že úřadem tato informace jen proteče k „vlastníkovi“, od kterého se očekává, že bude vandalské řádění donekonečna opravovat a napravovat, a tím že je to vyřešené. Ale to je omyl.

Má-li se cokoli pohnout k lepšímu, nestačí jen čistit cizí špínu. Majetek, který je umístěn ve veřejném prostoru a je určen k tomu, aby veřejný prostor obohacoval, byť má svého autora, mecenáše či vlastníka, je věcí a vizitkou veřejnosti. Jsem přesvědčená, že jedině dlouhodobá kampaň, s odbornou pomocí vedená městskou částí, která by spojovala veřejnost, spolky, školu, policii i místní zpravodaj, má šanci změnit společenské klima, v němž bude opět zcela zřejmé, že normální je neničit.


Zita Kazdová, Újezdský STROM, únor 2018