Výzva za zřízení rezervace v Jižním ledovém oceánu

“Jižní ledový oceán překypuje životem. Útočiště tu mají tučňáci císařští či plejtváci obrovští. Tvory, kteří jsou pro tuto oblast symboličtí, ovšem ohrožuje oteplování místního klimatu, znečištění oceánů i rozšiřování průmyslového rybolovu.

Dobrá zpráva, je že to můžeme změnit. Letos v říjnu máme možnost vytvořit největší chráněné území na planetě Zemi – rezervaci v Jižním ledovém oceánu.”

Můžete připojit svůj podpis pod výzvou ministrovi životního prostředí, aby na mezinárodní scéně prosazoval ochranu Jižního ledového oceánu a pomohl zajistit zřízení největšího chráněného území na světě.

“Česká republika je totiž součástí smluvního systému, který řeší otázky budoucnosti Antarktidy a okolních oceánů. Není sice stálým členem Antarktické oceánské komise (CCAMLR), ale je její součástí díky svému členství v Evropské unii.”

Podpepsat výzvu můžete zde: https://act.greenpeace.org/page/18377/petition/1

https://cs-cz.facebook.com/greenpeace.cz/


“U Antarktidy by mělo vzniknout největší chráněné území na světě, požaduje spolu s Evropskou unií ekologické hnutí Greenpeace. To na podporu uvedeného cíle vyslalo do Jižního ledového oceánu ledoborec s výzkumníky. V tiskové zprávě to dnes oznámila česká pobočka Greenpeace.

 U Antarktidy by mělo vzniknout největší chráněné území na světě, požaduje spolu s Evropskou unií ekologické hnutí Greenpeace. To na podporu uvedeného cíle vyslalo do Jižního ledového oceánu ledoborec s výzkumníky. V tiskové zprávě to dnes oznámila česká pobočka Greenpeace.

Plavidlo Arctic Sunrise veze mezinárodní vědeckou skupinu, která chce zmapovat ekosystémy a rozšiřování průmyslového rybolovu ve Wedellově moři. Právě v něm by mohla být vyhlášena Antarktická rezervace na ochranu tučňáků, velryb, tuleňů a dalších živočichů.

Rezervace má zabírat přes 1,8 milionu čtverečních kilometrů, což je pětkrát více než rozloha Německa. Žádost o její vytvoření podala EU v říjnu 2016. O návrhu má letos v říjnu jednat Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě (CCAMLR). Tu tvoří EU a 24 zemí, včetně Spojených států, Ruska, Číny, Austrálie, Brazílie a Indie.

CCAMLR už předloni zřídila u Antarktidy chráněnou oblast o velikosti přes 1,55 milionu čtverečních kilometrů. Rezervace leží v Rossově moři a ve východní části Antarktidy.”

ČTK, 15.1.2018: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-chce-u-antarktidy-nejvetsi-chranene-uzemi