Klánovický les – nepřesná zpráva v médiích ze dne 29.1.2013

Vážení přátelé a příznivci Klánovického lesa,

v mediích od 29.1.2013 koluje zavádějící zpráva, že tím, že Rada Hl.m.P. odhlasovala změnu Z 1733, je náš les zachráněný. NENÍ TO PRAVDA….Bohužel.
Návrh změny teď bude postupovat na Výbor Zastupitelstva a teprve pak se odehraje ta pravá  bitva, aby změnu odhlasovalo Zastupitelstvo Hl.m.Prahy.

Takže – dnes byl učiněn další krok směrem k dobrému konci, ale VYHRÁNO ZDALEKA NENÍ, ba co víc, s největší pravděpodobností vás budeme volat na pomoc právě při projednávání na Zastupitelstvu Hl.m.P.

Omlouvám se za zchlazení předčasného nadšení,
Zita Kazdová, Újezdský STROM o.s.


Radní proti golfu, v Klánovicích zůstane les

29. ledna 2013

PRAHA – Pražští radní dnes schválili návrh na změnu územního plánu, která brání stavbě golfového hřiště v Klánovicích. Podle změny tak zůstane v Klánovicích zachován les, řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová. Kolem devítijamkového golfového hřiště se vede spor už několik let. Proti záměru se postavila klánovická radnice i část místních obyvatel. O výstavbu golfového hřiště usiluje soukromý investor Forest Golf Club Klánovice. Projekt počítal s výstavbou devítijamkového hřiště, které by i s přilehlými stavbami zahrnovalo plochu zhruba 12,87 hektaru. Obyvatelům ale vadilo plánované kácení stromů, které by stavbě předcházelo. V minulosti kvůli tomu vypsali referendum, v němž většina hřiště odmítla.Golfisté už v 90. letech minulého století získali v Klánovicích povolení na osmnáctijamkové hřiště, kvůli nedostatku peněz ale nebylo vybudováno.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/radni-proti-golfu-v-klanovicich-zustane-les-fzf-/zpravy-domov

To je snad dobrá zpráva, i když je trochu tendenční a nepřesná. Doporučení Rady musí teprve schválit zastupitelstvo MHMP.
Z druhé se nikde nepíše, že lidé v referendu protestovali také mimo jiné proto, že se požadované vykácení se z více než 50% týkalo přírodní rezervace.  Neuvádí se ani to, že ti co získali v 90. letech povolení byli jiní golfisté, než současný investor, který do situace vstoupil až poté, co radnice v roce 2005 dospěla k rozhodnutí, že bude požadovat nyní Radou konečně odsouhlasenou změnu, a ani že původní povolení vzniklo v divoké době 90.let za podivných okolností bez zákonem stanoveného postupu posouzeni a dnes jim toto posouzení (ani jim dříve nakloněný odbor) MHMP nehodlá uznat. A že nový posudek EIA investor sice podal, ale poté stáhl jak na ministerstvu tak i u MHMP, jakmile zjistili, že mají opravdu věcné problémy. Navíc v té době, ke které se vrací neexistovala v lokalitě evropská Natura.
Za článkem je navíc jako doplnění uvedeno sdělení kritizující Radní za rozhodnutí v Prokopském a Dalejském údolí. Je cílem doplnění například ve shora citovaném v článku lidovek.cz zpochybnění kvality rozhodování Rady hl. m. Prahy?  Tedy i rozhodnutí ohledně změny, marně prosazované Klánovicemi již od roku 2005? Není tedy jisté, zda nejde o snahu investora působit na veřejné mínění tak, aby doporučení a schválení Radou hl.m Prahy, které je v pozitivním smyslu průlomové, neboť navazuje na nepochopitelné soustavné přehlížení požadavků radnice městské částí Praha Klánovice (od roku 2005) , občanské společnosti (několik demonstrací a petice s 20.000 podpisů), výsledků nedoporučujících velmi kvalitních odborných posudků předložených do řízení EIA (ministerstvo ŽP, MHMP) , doporučení Útvaru pro rozvoj hL.m.Prahy  a referenda, bylo zpochybňováno a bagatelizováno.
Michael Hartman

Tématu se věnuje také nový internetový portál Pražský patriot. Doporučujeme článek

Odpůrci klánovického golfu vyhráli další bitvu

http://www.prazskypatriot.cz/odpurci-klanovickeho-golfu-vyhrali-dalsi-bitvu/