S Mary Kay jsme vysadili dalších 300 dubů v Klánovickém lese

Když jsem napsala původní nadpis “opět jsme sázeli s marykaykami”, rychle jsem jej změnila. Protože jsme sázeli stromky nejen se ženami a dívkami, firemními dobrovolnicemi z Mary Kay, ale – ostatně jako vždy – i s dobrovolníky muži 🙂

Sešel se nás zatím asi největší počet, s postupně příchozími a poodcházejícími s kočárky a miminy, to bylo víc než 40 dospělých a dětí a jeden pes. Do oplocenek mezi malé borovičky vysadili brigádníci 300 dubů zimních, asi metr vysokých, s prokořeněným balem.

Takové sazenice mají větší šanci zakořenit a přežít i vražedné sucho, které je letos (zatím) nejhorší, co všichni pamatujeme. Možná, že je potřeba, aby zvykoví pseudorebelové, kteří “neuznávají” klimatickou změnu a produkují variace na spiknutí “ekologistů” (nálepka je vypůjčena ze slovníku Václava Klause st.), vzali do ruky na troud a prach suchou půdu lesa, který byl ještě před pár lety celoročně vlhký a před desítkou let podmáčený. Možná by ale i tak našli zdůvodnění svého omylu a jejich srdce a mysl by zůstala realitou netknutá…

Tento povzdech ale v žádném případě nenáleží přátelům z Mary Kay, zmírňujícím neblahý dopad lidské činnosti vysazováním nových listnáčů, za což jim srdečně děkujeme!


Za odborné vedení a spolupráci děkujeme panu revírnímu Sedláčkovi z Lesů ČR, dodavateli stromků Ing. Hradeckému a za zapůjčení profi sekeromotyk děkujeme Ing. Juřičkové ze Střediska ekologické výchovy Lesů hl.m.Prahy.

Letošní sázení ve čtvrtek 25.10.2018 jsme opět spojili s připomenutím Dne stromů a letos i s projektem Stromy svobody ke 100. výročí samostatné republiky, který zaštiťuje Nadace Partnerství, https://www.stromysvobody.cz/DetailVysadby.aspx?id=874Za realizační tým spolku Újezdký STROM  (Michael, Lucie, Zita)
Zita Kazdová
26.10.2018