Veřejné slyšení v Senátu ČR k projektu Kanál Dunaj – Odra – Labe. Je to megalomanský, nepotřebný projekt založený na nedůvěryhodné studii


“Senátorka KDU-ČSL Jitka Seitlová se vyjádřila na tiskovém brífinku v pátek 14.6.2019 k potřebnosti koridoru Dunaj-Odra-Labe. Celá výstavba by vyšla podle odhadů na půl bilionu korun. „Je to projekt, který zatíží Českou republiku ekonomicky i ekologicky,“ uvedla Seitlová.”
Zdroj: KDU-ČSL


Vodní koridor Dunaj – Odra – Labe se podle jeho kritiků nevyplatí a je megalomanský. Odpůrci kanálu hlavně z řad akademiků vytýkali studii jeho proveditelnosti, kterou si zadalo ministerstvo dopravy a která je v připomínkovém řízení, nadhodnocení přínosů a podhodnocení nákladů. Potřebnost koridoru naopak obhajoval předseda Asociace D-O-L Jan Skalický nebo ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna, podle něhož by projekt mohl být předložen vládě letos na podzim. Uvedli to při dnešním veřejném slyšení v Senátu.

Josef Seják z komise pro životní prostředí Akademie věd označil studii za lživou. “Ta studie nemá ani cenu papíru, na kterém byla vytištěna,” prohlásil. Podle něj autoři studie účelově zneužili metody hodnocení dopadů na životní prostředí. Škody na ekosystémech mohou přesáhnout 100 miliard korun, dodal.

Eliška Vejchodská z Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku uvedla, že studie neodpovídá evropským měřítkům. Obsahuje prý dvojí započtení přínosů, například z výroby a prodeje plavidel. “Projekt by měl být zamítnut,” dodala.

Záznam veřejného slyšení v Senátu dne 14.6.2019:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/protext-video-kanal-dunaj-odra-labe-se-podle-kritiku-nevyplati/1766443

Zdroj: ČTK, 14.6.2019


Předchozí článek k tématu na tomto webu, s odkazy na další články související:
Soud rozhodl, že usnesení vlády ohledně jezů není pro úřady závazné